Blog

Yatak Odası Dekorasyonu İçin İpuçları

Yatak odanız, sevdiğiniz renkleri ve duyguları ifade eden, kişisel bir kaçış noktasıdır. Yatak odanızı dekore ederken dikkat etmeniz gereken ana kuralları yazımızda keşfedebilirsiniz.

Yatak Odası Dekorasyonu İçin İpuçları

Yayın Tarihi:   25.03.2021

Renk Seçiminiz
Cesur ana renkler yerine, yatıştırıcı gölgeler ve dinlendirici bir ton paleti seçebilirsiniz. Yumuşak mavi, lavanta veya yeşil tonları sakin ve dinginlik verir. Zengin mücevher tonlu tonlar, rahatlık havasını oluşturmaya yardımcı olur. Yatak odanızda sevdiğiniz renklerin tonlanmış versiyonlarını kullanabilirsiniz.

 
Tavanı hareketlendirin
Tavan, bir odadaki beşinci duvardır. Yatağa uzandığınızda boş bir yüzey görmek istemeyebilirsiniz, işte bu noktada tavanınıza ince bir desen veya yumuşak bir renk eklemelisiniz. Bir başka seçenek de tavanınızı, duvarlarınızın renginden bir ton daha açık bir renkle boyamak olabilir. Bu hareket yatak odanıza görsel bir hoşnutluk sağlayacağı gibi aynı zamanda rahatlık ve samimiyet hissi de verecektir.
Öte yandan tavanı duvar kağıdıyla kaplamak, kirişler ve pervazlar şeklinde mimari öğeler eklemek, dekoratif boya işlemleri yapmak gibi farklı seçenekleriniz de var. Tavanınıza istediğiniz eklemeyi yaptıktan sonra kristal veya zarif tonlarda kaplanmış bir avize eklemeyi unutmayın.
 
Yatak Odasını Sade Bir Şekilde Düzenleyin
Yatak odaları tarzınız ne olursa olsun rahat, sade ve zarif görünmelidir. Mobilyalarınızı oda içerisinde hareketlerinizi kolaylaştıracak şekilde konumlandırmalısınız. Bu rahatlığı mobilyalar ve duvarlar arasında üç fit, yatak ile şifonyer arasında ise en az iki fitlik boşluklar bırakarak sağlayabilirsiniz.
Yatak odanızda sadeliği sağlamanın en kolay yolu; odada sadece ihtiyacınız olan şeylerin bulunmasıdır. Bir yatak, iki komodin, bir şifonyer ve sandalye ihtiyacınız olanı karşılayacaktır.
Yatak odalarında aksesuar kullanımı minimum derecede olmalıdır. Odanın rahat bir havası olsun istiyorsanız; güzel bir sanat eseri, birkaç tane mum ve çiçekle ufak dokunuşlar yapıp, geri kalan alanları rahat bırakabilirsiniz.
 

Mobilya Boyutlarını Doğru Seçin
Yatak odanıza mobilya alırken ilk olarak odanızın genişliğini hesaba katmalısınız. Mobilyalar bulundukları odaya uygun olmalıdır. Yatak odanızın küçükse ağır ve geniş eşyalar seçmeyin. Bu odanızı olduğundan daha küçük görünmesine neden olur.
Yatak odanız büyükse, bu büyüklüğe uygun boyutta mobilyalar tercih edin. Sandalye ya da yatağın ucuna mobilyalar ekleyebilirsiniz. Eğer oda büyüklüğünüze göre çok küçük mobilyalar kullanırsanız eşyalarınız odada kaybolmuş gibi görünebilir.
 
Pencereleri örtün
Perdeler, bir odaya renk, desen ve doku vermeye yardımcı olur. Sabah ışığını engellemek istemiyorsanız; yumuşak ve ışığı filtreleyen şeffaf perdeleri tercih edebilirsiniz. Eğer ışığı dışarıda tutmak istiyorsanız, yukarı-aşağı çekilebilen stor perdeler kullanabilirsiniz. Ayrıca şeffaf perdelerin arkalarına opak perdeler veya perde astarları ekleyerek de istemediğiniz zamanlarda ışığın içeri girmesini engelleyebilirsiniz.
 

Aydınlatma Seçeneklerini Değerlendirin
Yatak odalarında aydınlatmaları odanın her yerine yayarak kullanmak iyi bir fikirdir. Ortam aydınlatması için kullanılacak büyük boyutlu avizelerden, küçük okuma lambalarına ve vurgu ışıklarına kadar birçok seçeneğiniz var. Okuma ışıklarını hareket ettirilebilen tarzda seçmeniz size ışığı istediğiniz yere odaklama imkanı sunar. Ve son olarak; odanızda kullanacağınız her ışık sisteminin ayarlanabilir olması gerekir. Her ışık için ayrı bir açma-kapama düğmesi takarak istediğiniz alanı istediğiniz derecede aydınlatabilirsiniz.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli