Blog

​Bahçe peyzajı nasıl planlanır?

Peyzajınızı tamamen yeniden tasarlamak veya sadece birkaç değişiklik yapmakla ilgileniyor olun, ekime başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli faktörler vardır.

​Bahçe peyzajı nasıl planlanır?

Yayın Tarihi:   24.12.2021

Birçok kişi seçimlere göz atmak için doğrudan yerel bahçe malzemeleri mağazasına giderken, önceden bir plan oluşturmak, ihtiyaçlarınıza en uygun bitkileri seçmenize ve peyzajınızda başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Bu ipuçları, bir plan geliştirmenize ve sizi güzel, uyumlu ve gelişen bir manzara yaratma yoluna koymanıza yardımcı olacaktır.
 
Bahçenizi Tanıyın
Peyzajınızı planlarken bölgesel ikliminizi, sitenizin topografyasını ve toprak tipinizi düşünün. Avlunuzun belirli koşullarının, alanın aldığı güneş ve gölgeye maruz kalma miktarına ve uzunluğuna bağlı olarak bir mikro iklim yaratmasının muhtemel olduğunu unutmayın. Mikro iklimler genellikle dört kategoriden birine ayrılır: tam güneş, kısmi gölge, gölge veya derin gölge; Peyzajınız için bitki seçerken peyzajınızın mikro iklimini not edin.
Sitenizin topografyasını planlamanız kadar dikkate almanız da önemlidir; Peyzajınızda suyun nasıl boşaldığını not edin. En iyi peyzaj tasarımı, evinizden bahçenizin diğer alanlarına doğru su hareketini teşvik edecektir.
 
Bahçenizi kim kullanacak?
Bahçenizi kimin kullanacağını ve nasıl kullanacaklarını düşünün. Çocuklar bahçenizi kullanacak mı? Evcil hayvanın var mı? Bahçenizi açık hava eğlencesi için kullanmayı mı umuyorsunuz? Stratejik dikimler ve sert peyzajlar kullanarak peyzajınızda farklı kullanımlar için farklı alanlar yaratabileceğinizi unutmayın. İnsanları bir bölgeden diğerine taşımak için yürüyüş yolları kullanılabilir.
 
Temalar hakkında düşünün
Bir tema, manzaranızı birleştirebilir ve bitki ve malzeme seçimlerinize rehberlik edebilir. Temalar, bahçenizde tutarlı şekiller veya formlar kullanmak kadar basit veya bir dinlenme bahçesi oluşturmak kadar karmaşık olabilir. Bahçeniz için bir temaya karar verirken, başlamak için iyi bir yer evinizin mimarisine bakmaktır. Evinizin mimarisinin çizgilerini ve tarzını bahçenizde tamamlamaya çalışın; Sonuçta, bahçeniz evinizin bir uzantısıdır.
Temalar, bitkileri, süslemeleri, sert manzaraları ve yapıları nasıl yerleştireceğinize ve seçeceğinize rehberlik edebilir. Peyzajınızda çok sayıda düzgün, geometrik şekil ve yapı isteyen biri misiniz? Mekanınızda daha yumuşak çizgiler ve daha doğal bir his mi istiyorsunuz? Bir manzaranın yalnızca belirli renkleri içermesini mi istiyorsunuz? Bunun gibi sorular, bahçeniz için birleşik bir tema seçmenize yardımcı olacaktır.
 
Bitkilerinizin sizin için çalışmasını sağlayın
Planlamanızın başlarında, bitkilerinizin peyzajınızda nasıl işlev göreceğini belirlemelisiniz. Bitkiler çeşitli şekillerde kullanılabilir, size taze ve lezzetli meyve ve sebzeler, güzel manzaralar, hoş aromalar ve çok daha fazlasını sağlayabilirler. Bitkiler, peyzajınızdaki alanları tanımlamanın yanı sıra peyzajınızın nerede bittiğini belirlemek için bariyerler olarak kullanılabilir. Hem manzaraları hem de bir alana erişimi engelleyerek peyzajınızda fiziksel engeller oluşturmak için bitkileri kullanabilirsiniz. Görüşlerinizi açık tutmak, ancak bazı engelleri korumak istiyorsanız, zımni engeller oluşturmak için düşük büyüyen bitkiler kullanılabilir, erişimi engeller, ancak görünümü değil.
Peyzaj alanı koşullarınızı değiştirmek için doğru yerleştirilmiş bitkiler de kullanılabilir. Sıcaklık, ışık seviyeleri ve rüzgar, bir manzaradaki ağaçlar ve bitkilerden büyük ölçüde etkilenir. Peyzajınızdaki sesler, su özellikleri veya kuş evleri gibi tasarıma koyduğunuz şeylerden ve bahçenizi peyzajınızın ötesindeki gürültülerden izole eden herhangi bir fiziksel bariyerden etkilenebilir.
 
Dikimlerinizi yapılandırın
Bitkileri seçerken çeşitli görsel düzlemlerinizi düşünün. Üstünüzdeki alandan başlayarak, havai düzlemi düşünün, buna kemerler ve ağaçlar da dahil olabilir. Dikey düzleme geçerken, bitkilerin ne kadar yakın veya birbirinden uzak olacağını, bitkilerin nasıl katmanlı veya kademeli olacağını (genellikle daha büyük bitkiler daha küçük bitkilerin arkasında kullanılır) ve ayrıca bitkilerinizin bireysel ve toplu yüksekliklerini ve genişliklerini düşünün.
 
Önemli noktaları vurgulayın
Eşsiz bitkiler, farklı yapılar veya bahçe süsleri kullanmak, peyzajınızın belirli bir alanını vurgulamanıza olanak tanır. Kontrast şekiller, dokular, boyutlar ve renkler dikkati çekmeye ve belirli bir alana yönlendirmeye yardımcı olacaktır.
 
Ayrıntılara dikkat edin
Bitkiler, sert peyzajlar ve bahçe süsleri, çeşitli form ve şekillerden bir dizi renk ve dokuya kadar kendi görsel detaylarına sahiptir. Bu görsel detayların birbirini tamamlamak ve kontrast oluşturmak için nasıl kullanılabileceğini düşünerek, uyumlu ve büyüleyici bir manzara oluşturabilirsiniz. Sadece görselleri düşünmeyin; Peyzajınız için seçtiğiniz bitkilerin kokularını dikkate almak, bahçenizdekiler için yarattığınız deneyimi zenginleştirebilir. Çiçeklerin ne zaman çiçek açıp mis gibi kokacağını, peyzajda hangi kokuların birbirini tamamlayacağını bir düşünün.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli