Blog

​Dayanıklı binalar nasıl tasarlanır?

Dayanıklılığın çevresel ve ekonomik faydaları oldukça açık görünmektedir. Dayanıklı bir bina - uzun süre dayanan - onu inşa ederken ortaya çıkan çevresel ve ekonomik maliyetleri amorti etmek için uzun bir süre sağlar.

​Dayanıklı binalar nasıl tasarlanır?

Yayın Tarihi:   03.12.2021

Yapıları gereği, binalar sert hava koşulları, sürekli kiracı kullanımı ve bina tasarımındaki temel başarısızlıkların neden olduğu zaman içinde hasara ve bozulmaya karşı oldukça hassastır. Bu sorunlara neyin neden olduğunu bilmek ve bunlarla ilişkili riskleri azaltmak, sonuçta bu değerli varlıkları koruyacak ve bina ömrü boyunca sahiplerine daha fazla mali tasarruf sağlayacaktır.
 
Dayanıklılık Neden Önemlidir?

Dayanıklılığın çevresel (ve ekonomik) faydaları oldukça açık görünmektedir. Dayanıklı bir bina - uzun süre dayanan - onu inşa ederken ortaya çıkan çevresel ve ekonomik maliyetleri amorti etmek için uzun bir süre sağlar. Bir binanın ömrünü uzatmak çevresel etkilerini de yarıya indirmeyi sağlar. Aynı argüman, bu binalara giren ürünler ve malzemeler için de geçerli. Dayanıklı ürün ve malzemelerin eskisi kadar sık ​​değiştirilmesi veya onarılması gerekmeyeceğinden, bunlara yatırılan hammadde, enerji ve çevresel etkiler daha fazla zamana yayılabilir.
 
100 yıl dayanacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiş bir ev veya ticari ofis binası, sadece 50 yıl dayanacak karşılaştırılabilir bir binaya göre önemli kaynak avantajları sunar (benzer enerji performansı ve iç mekan çevre kalitesi varsayılarak). Yaşam döngüsü açısından, daha uzun ömürlü bir binanın daha yüksek ekonomik ve çevresel maliyetleri, genellikle dayanıklılığı ile doğrulanabilir. Bununla birlikte, daha fazla dayanıklılığa yatırım yapmak fazla ileri götürülmemelidir. Binalar genellikle yapısal bütünlükleriyle ilgisi olmayan nedenlerle değiştirilir veya değiştirilir, bu nedenle iyi dayanıklılık planlamasının bir parçası, bina ve onu oluşturan montajlar için makul bir hizmet ömrü hedefi seçmeyi içerir.
 
Dayanıklılık genellikle düşük bakımla birlikte gider. Genellikle - ama her zaman değil - dayanıklı bir malzeme aynı zamanda az bakım gerektiren bir malzemedir. Her beş yılda bir boyanması gereken dış cephe kaplaması veya düzenli olarak soyulması ve yeniden cilalanması gereken vinil bileşimli karo, düzgün bir şekilde korunmadıkça dayanıklı olmayacaktır - ve bu bakım, malzemenin yaşam döngüsünün çevresel bir parçası haline gelir. ve ekonomik yükler. Buna karşılık, pultrude bir cam elyafı pencere çerçevesi ve kanat, kısmen, bakım gerektirmese bile iyi dayanacağı için oldukça dayanıklı olarak kabul edilir.
 
Binalarda Dayanıklılığa Odaklanmak
 
Dayanıklılığın önemi göz önüne alındığında, bunun uzun zamandır bina tedarik zincirindeki alıcılar, satıcılar, borç verenler, sigortacılar ve diğerlerinin en önemli düşüncelerinden biri olmaması dikkat çekicidir. Küfle ilgili davalardaki son artışa kadar, nispeten küçük bir yapı bilimi uzmanları kadrosu dışında bina dayanıklılığına dikkate değer ölçüde az ilgi gösterildi.
 
Binaların dayanıklılığı, tasarım ve inşaat yoluyla ele alınabilecek nispeten az sayıda spesifik faktöre bağlıdır.
 
Dayanıklılık Unsurları
-Nem
-Sıcaklık
-Güneş ışığı
-Malzeme Arızası
-Bina Fonksiyonu
-Stil
 
Son olarak, birçok alanda dayanıklılık için tasarım, kasırgalar, hortumlar, seller, yangınlar ve depremler gibi doğal afetleri de ele almalıdır. Doğal afetlerin hayatta kalması için tasarım büyük ölçüde bölgeye bağlıdır.
Faaliyetlerimizden bazıları doğal afetleri ve doğal afetlerin verdiği zararı şiddetlendiriyor. Makro ölçekte, küresel iklim değişikliğine insan katkılarının daha yıkıcı kasırgalar ve yağış olayları doğurduğuna ve batı topraklarını yangına daha duyarlı hale getiren kuraklıklara katkıda bulunduğuna inanılıyor.
Binaları doğal afetlere dayanacak ve bu afetler durumunda bina sakinlerini koruyacak şekilde tasarlamak yüksek bir önceliktir ancak can güvenliğine dayalı bina kurallarımızda oldukça iyi bir şekilde ele alınmaktadır.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli