Blog

​Eviniz İçin Doğru Mobilya Nasıl Seçilir?

Oturma odanız, yatak odanız veya evinizdeki herhangi bir alan için mükemmel mobilyayı bulmakta zorlanıyorsanız, uyumlu ve rahat bir alan yaratmak için doğru mobilyayı nasıl seçeceğinize dair ipuçlarını takip edin.

​Eviniz İçin Doğru Mobilya Nasıl Seçilir?

Yayın Tarihi:   17.12.2021

Tasarım: tarzınızı tanımlayın
Mobilya aramaya başlamadan önce, durup gerçek tarzınızı, kişiliğinize ve yaşam tarzınıza uygun olanı düşünmeye başlamalısınız. Modaya kendinizi kaptırmak ya da aceleyle satın almak, aldığınızdan çabuk sıkılmanıza neden olacak ve küçük bir yatırım olmadığı için bir süre kötü seçimle yaşamak zorunda kalacaksınız.
Belirli mobilya parçalarını aramaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey uygun bir tema seçmektir. Evinizdeki her odaya ayrı ayrı yaklaşmak yerine, bir tasarım stili seçmeli ve evdeki her odaya uygulayarak uyumlu bir tasarım oluşturmalısınız. Bir tema seçerek, birbirini tamamlayan mobilyalar seçmenizi çok daha kolay hale getirirsiniz. Evinizdeki her mobilya parçasının birbirini tamamladığından emin olmalısınız ve bunu yapmanın en kolay yolu ana temayı seçmektir.
Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli tasarım stilleri vardır. Örneğin, çağdaş bir tema, metalik ve köşeli mobilya parçalarını içerir. Hangi stil estetiğini seçerseniz seçin, size kalmış ancak mekanınızın odalar arasında tutarlı olması, birbirini tamamlayan parçaları seçmenizi kolaylaştıracağı için önemlidir.

Ölçek ve oranlar: önlem alın
Bulunacakları mekana uygun boyut ve orantılı mobilya aramak hayati önem taşımaktadır. İyi bir şekilde döşenecek alanın ölçülerini alın ve bir çizimde gösterin. Ve işte süper bir fikir: Uzayda mobilyaları düzenlemenin kolay ve sezgisel bir yolu, kağıt parçalarını kesmek veya beğendiğiniz mobilyaların ölçüleriyle maskeleme bandı kullanmak ve doğrudan odadaki konumunuzu test etmektir. Boyutları ve oranları kontrol etmenin yanı sıra, en uygun ve alanı en iyi şekilde optimize edeni bulana kadar parçaların farklı konumlarıyla oynayabilirsiniz.

Uyum: malzemeler ve renkler
Mobilyalar, bulundukları mekanın türü ile uyumlu olmalıdır. Bu, zeminin rengini, duvarların rengini veya tavanın sahip olabileceği özellikleri dikkate almanız gerektiği anlamına gelir. Sizin durumunuzda yumuşak ve açık tonlar ve kesintisiz zeminler veya ahşap ile nötr bir alanınız varsa, stilleri ve renkleri korkmadan birleştirebilirsiniz. Ancak mekanın rengi ve görsel ağırlığı çok fazla olan hidrolik bir zemine sahipse, örneğin, döşemenin görsel etkisini kesmeyen ve onu eksiltmeyen daha hafif mobilyalar aramanız gerekecektir. Bu durumda, ayaklı ve hafif metal veya ahşap
yapılara sahip yükseltilmiş mobilyalar bunu başarmaya yardımcı olacaktır.

Tekstil ve Dokulara Dikkat Edin
Kapsamlı bir tasarım stili seçtikten ve mobilya alışverişine başladıktan sonra, göz önünde bulundurmanız gereken bir sonraki şey, her bir mobilya parçasının neyden yapıldığıdır. Bir kanepe, sandalye veya yatak odası takımının kumaşları ve dokuları, her ev sahibinin dikkate alması gereken son derece önemli bir faktördür. Bunun nedeni, belirli tekstillerin ve dokuların diğerlerinden daha uzun süre dayanmasıdır. Örneğin, naylon, olefin ve polyesterden yapılmış mobilyalar, pamuk, keten ve yünden yapılmış mobilyalardan daha uzun süre dayanma eğilimindedir. Bazı parçaların ne kadar pahalı olabileceği göz önüne alındığında, mobilya seçerken mümkün olduğunca uzun süre dayanacak mobilya satın almak bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Kumaşlar ve dokular, mobilyanızın ne kadar dayanacağının harika bir göstergesidir.
 
Her Odanın Düzenini Düşünün
Dikkate alınması gereken üçüncü ve son faktör, her odanın düzenidir. Her odanın boyutları, aydınlatması, iç tasarımı ve aralığı akılda tutulması son derece önemlidir. Örneğin, küçük bir oda için büyük mobilya veya büyük bir oda için küçük mobilya satın almak pek mantıklı olmaz. Mobilya boyutunun, koyduğunuz odanın boyutlarına uygun olduğundan emin olmak istersiniz. Ayrıca, satın aldığınız mobilya parçalarının aşırı kalabalık olmadan birbirine uyduğundan emin olmaya çalışın.
Bir evi döşerken fiyat ve tasarım önemli faktörler olsa da, dikkate alınması gereken başka önemli faktörler de vardır. Ayrıca mobilyaların neyden yapıldığını, evinizdeki diğer parçaları tamamlayıp tamamlamadığını ve yaratmaya çalıştığınız alanın boyutlarına uyup uymadığını da göz önünde bulundurmalısınız. Bir dahaki sefere yeni bir ev döşediğinizde veya mevcut alanınızı yeniden dekore ettiğinizde bu üç faktörü göz önünde bulundurduğunuz sürece, mükemmel evi yaratmış olacaksınız.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli