Blog

Oturma Odanızı Baştan Yaratın

Oturma odası dekore edilmek istendiğinde genellikle “Oturma odamı dekore etmeye nereden başlamalıyım?” sorusu sorulur. Öncelikle dekorasyon tarzınızın ne olduğunu düşünmelisiniz. Bunu bilmek size dekorasyon yolu boyunca kararlarınıza rehberlik edecek sinyaller verir. Dekorasyon tarzınızı göz önünde bulundurarak nasıl başlayacağınızla ilgili hazırladığımız ipuçlarını takip edin.

Oturma Odanızı Baştan Yaratın

Yayın Tarihi:   08.01.2021

Evde çok zaman geçirdiğimiz bir yer varsa orası oturma odasıdır. Oturma odası dekore edilmek istendiğinde genellikle “Oturma odamı dekore etmeye nereden başlamalıyım?” sorusu sorulur. Öncelikle duvarlar için boya renklerini, hali hazırda ne tür mobilyalara sahip olduğunuzu ve neye ihtiyacınız olduğunu, bunları nasıl düzenleyeceğinizi ve dekorasyon tarzınızın ne olduğunu düşünmelisiniz. Bunu bilmek size dekorasyon yolu boyunca kararlarınıza rehberlik edecek sinyaller verir. Dekorasyon tarzınızı göz önünde bulundurarak nasıl başlayacağınızla ilgili hazırladığımız ipuçlarını takip edin.
 
Oturma odanızdaki işlevi düşünün
Evdeki tek kişi siz misiniz? Yoksa her zaman kalabalık bir eviniz mi var? Evcil hayvanınız var mı? Oturma odanızı dekore etmeye başlamadan önce kendinize sormanız gereken sorulardan bazıları bunlardır. Odanızın kesinlikle güzel olmasını istersiniz ancak bu günlük yaşamınız için işlevsel değilse, çok yakında ondan bıkabilirsiniz.
 
Renk koordinasyonu
Odanız için doğru boya rengini seçmek en zor işlerden birisidir. Bu seçim sürecinde yanlış yapılan bir şey de önce odanın rengini belirlemektir. Dekorasyonunuzu kolaylıkla tamamlayabilmek adına öncelikli olarak odanızın can alıcı parçalarını seçin daha sonra bu parçalara uygun olacak bir renk düşünün. Odada kullanacağınız renklerin birbirleriyle olan ahengi hemen hemen profesyonel bir tasarımcı dokunmuşçasına his verir. Dekorasyonunuzda rahat bir renk kullanımı gerçekleştirmek istiyorsanız büyük bir oturma odasına sahip olmanıza gerek yok. Küçük alanlarda da farklı tonlar ve dokularla bir ihtişam ve boyut duygusu yaratabilirsiniz.
 
Alan oluşturma
Oturma odası tasarımında,  bir kanepe ve iki sandalyeyle veya bir seksiyonel ve sedirle bir sohbet alanı oluşturabilirsiniz. Ancak daha fazla yeriniz varsa, odanıza bir okuma köşesi ekleyebilirsiniz. Bir duvarı sanat eserine ayırarak bir sanat eseri köşesi yapabilirsiniz ve hatta bu köşeye, belki de duvarlara kendi sanat dokunuşlarınızı da katabilirsiniz. Boş duvarlar, eksik bir odanın işaretidir. Bu, her santimi doldurmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak duvarları sanatla dekore etmek önemlidir. Ancak çekici ve uyumlu bir görünüm oluşturmak için pahalı olması gerekmez. Yapmanız gereken şey, neyi sevdiğinizi ve odanıza neyin yakışacağını içgüdülerinizle takip etmektir.
 
Mobilyalar ve boyutları
Mobilya düzenlerken odak noktası seçmek ve konuşma alanları oluşturmak gibi önemli hususlar vardır. Herhangi bir alan halısı ile ilgili en önemli husus boyuttur. Bir alan halısı çok küçük olduğunda, tüm odanın birbirinden kopuk görünmesine neden olabilir, bu nedenle odanız için en iyi boyutu ve mobilyalarınızın düzenlenme şeklini bildiğinizden emin olun. Özellikle küçük oturma odaları için çoğu zaman insanlar daha küçük kanepeler, küçük sanat eserleri vb. tercih ederler. Ancak bu küçülme, oturma odanızın daha küçük ve daha dağınık hissetmesine neden olabilir. Bunun yerine, daha büyük bir kanepe, alanı kaplar ve daha büyük görünmesini sağlar.

Aydınlatmanızı en önemli unsur haline getirin
Aydınlatmayı doğru kullanmanın anahtarı katmanlamadır. Işık kaynaklarını odanız boyunca farklı farklı seviyelere yerleştirebilirsiniz. Odanızda kullanacağınız sanat eserlerini veya kalıplarını vurgulamak için bu ışıkları kullanabilirsiniz. Üstte avizelere veya gömme aydınlatmaya, masa ve zemin lambalarına ve duvar apliklerine yer verebilirsiniz. Özellikle tavan aydınlatmanızı, zemin lambaları ve vurgulu ışıklarla tamamlayabilirsiniz. Oturma odasındaki ana alan üzerine asılı olarak yerleştireceğiniz basit bir ışık odaklanma yaratacaktır. Aydınlık ve ferahlık hissi için ise hafif ve şeffaf olan aydınlatmaları tercih edebilirsiniz.
 
Aksesuarlar
Sadece aksesuarlar kullanılarak yaratıcı tasarımlar yapılabilir. Yastıklar, renkli veya desenli kırlentler, aynalar, mumlar, tablolar, sanat eserleri gibi aksesuarlar odaya tamamen farklı bir hava katacaktır. Ayna kullanımı, odaları olduğundan daha büyük hissettirmenin harika bir yoludur. Ancak büyük olan ayna tercihleri odanıza dağınık bir hava katabilir ve bu genişlik hissi yerini daha karmaşık bir alana bırakır. Bu sebeple odanızın ölçülerine uygun bir boyutta olan aynalar tercih etmelisiniz. Oturma odanıza ekleyebileceğiniz aksesuarlardan birisi de şöminelerdir. Şömineler daha romantik ve rahat bir ortam arayanlar için en uygun aksesuarlar arasında yer alır. İmkanlara uygun olacak şekilde gerçek veya yapay şömineleri oturma odanıza kurup yaşam alanınızı dönüştürebilir ve şömine köşesini evinizin odak noktası haline getirebilirsiniz.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli