Blog

Mutfak İçin Mobilya Nasıl Seçilir?

Mutfağın rahat bir şekilde tamamlanabilmesi için birkaç mobilya seçeneği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Mutfak İçin Mobilya Nasıl Seçilir?

Yayın Tarihi:   06.08.2021

Mutfaklar sosyal bir merkez haline geldi, bu nedenle zarif bir şekilde tasarlanmış bir mutfağa sahip olmak artık çok gerekli. İyi organize edilmiş ve şık bir mutfak her ev için son derece önemlidir. Mutfağınız için uygun mobilyayı seçtiğinizde, mekanın, uzun saatler geçirmek için rahat, dağınıklıktan uzak ve verimli görünmesini sağlarsınız.
 
Mutfakta İhtiyacınız Olan Mobilya Türleri

Mutfak Dolapları
Mutfaktaki aletlerin olmazsa olmazları arasında dolaplar yer almaktadır. Teşhir ve depolama amaçları için dolaplar oldukça uygundur. Tasarım, mutfak dolapları için çok yönlülük kadar önemlidir. Sade ahşap dolaplar, tekerlekli mutfak dolapları ve mutfak dolapları dahil olmak üzere yaygın olarak bulunan birçok seçeneğe sahipsiniz. Mutfağınıza klasik bir dokunuş katmak istiyorsanız o zaman ahşap veya beyaz mutfak dolapları aramalısınız.


Mutfak Adası
Mutfağınızda daha fazla alan veya tezgah deposu arıyorsanız, klasik veya aşamalı pişirmenin harika inşa edilmiş adaları ile pratik bir şekilde ihtiyaçlarınızı yerine getirebilirsiniz. Çoğu tipik ada, havlu askıları, minimum silme tezgahı ve çok yönlülük panelleri gibi seçeneklerle yapılmıştır. Ayrıca altına ayrıntılı raflar ve çekmeceler inşa ederek faydaları en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu, bazı depolama gereksinimlerinizi de dengeleyecektir.Mutfak Tabureleri

Bu tür bar taburelerinin farklı tür ve tarzlarına ahşap, çelik ve bambu gibi çeşitli seçeneklerle erişilebilir. Bar tabureleri ve mobilyaları, geniş mutfak tezgahları, gömme yemek odaları veya bankları olan mutfaklar için farklı malzeme ve çelikten üretilmiştir. Hızlı bir şekilde değiştirilebilen tabureler seçmelisiniz. Ayrıca seçeceğiniz tabure tasarımının mutfağın temasına uygun olması gerekir.


Mermer Tezgahlar
Mermer tezgahlar modern mutfaklarda popülerdir çünkü zarif ve şık görünürler ve işlevselliği rafine bir güzellikle birleştirirler. Sade ve bütünlüklü bir görünüm için mermer tezgahlarınızı mutfak adanızla eşleştirebilirsiniz.


Mutfak Masaları ve Sandalyeleri
Mutfaklar herkesin bildiği gibi dağınıktır, bu nedenle dökülmeler ve lekeler ciddi bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle, koltuk ve sandalye alışverişi yaparken, ters çevrilebilir kırlentli veya çıkarılabilir kapaklı mobilyaların tercih edilmesi mantıklı olacaktır. Kolayca lekelenecek hafif döşemelerden veya hassas kadifelerden kaçının. Daha koyu veya sıkı örgülü, dökülmeler olduğunda temizlemesi kolay olacak bir kumaş tercih edin.
Masa ve sandalyelerinizin mutfağınızın temasına ve düzenine uygun olduğundan emin olun. Klasik tarz için metal sandalyeler veya oluklu demir mobilyalar kullanabilirsiniz. Mutfaklarınızda klasik ya da modaya uygun bir hava varsa cilalı ve paslanmaz alaşımlı mobilyalar kullanabilirsiniz.


Tencere Rafları ve Raflar
Tencere rafları, hızlı erişim için fincan ve tavaları mutfağın dikey bir yüzeyine monte edilmesini sağlar ve mutfağı düzenlemeye yardımcı olur. Tencere rafları, mutfaklara geniş bir iç alan sağlar ve çatal-bıçak dolu dolapları aramak için zaman kaybetmeyi engeller ve doğru kase veya tavaları bulmayı kolaylaştırır.


Ankastre Cihazlar
Modern bir mutfak tasarlarken ankastre cihazlar listenin başında yer almalıdır. Mutfağa minimalist ve düzenli bir görünüm kazandırmanıza ve alandan en iyi şekilde yararlanmanıza olanak tanır. Ancak büyük olasılıkla özel mobilyalara ihtiyacınız olacağını unutmayın.


Göz Alıcı Aydınlatma
Modern ve çağdaş mutfaklarda küçük şeyler ve vurgu detayları çok önemli bir rol oynamaktadır. Aydınlatma armatürleri genellikle cesur ve ilginçtir. Bu durumda, genel siyah beyaz tasarımdan yararlanırlar.

Mobilya Malzemeleri
Doğal ahşap genelde mutfak dolapları için en çok tercih edilen malzemedir. Meşe, ceviz ve maun zarif mutfak mobilyalarının yapımında kullanılabilir. İşlenmiş ahşap, muadilleri kadar dayanıklı olmasa da, satın alınabilirliği nedeniyle tercih edilmektedir.
Dökme alüminyum, ferforje veya metal ve ahşap kombinasyonundan yapılmış bar tabureleri, kahvaltı masaları ve sandalyeler şık görünüyor. Ayrıca cam üst masalar ve şeffaf akrilik mobilyalar, mutfağınız için trend belirleyen bir iç mekan yaratabilir.


Parlak veya Mat
Mutfağınıza daha dramatik bir görünüm kazandırmak istiyorsanız, parlak kaplamalı veya metalik kaplamalı mobilyaları tercih etmelisiniz. Drama duygusuna hevesli değilseniz, mat bitişli mobilyalara gidebilirsiniz. Diğer bir seçenek de dolaplarınız için mat bir yüzey, sandalyeler ve tabureler için parlak bir yüzey seçmek veya tam tersi olabilir.


Mobilyalarda Renk Seçimi
Beyazın saflığından ahşabın sıcaklığına kadar seçim sonsuzdur. Beyaz, mutfak mobilyaları için en yaygın renktir çünkü bir mutfağa geniş, temiz ve düzenli bir görünüm kazandırır. Ancak kendinizi şımartabileceğiniz başka seçenekler de var.
Duvarlarınız parlak tonlarda boyanmışsa veya renkli fayanslarla dekore edilmişse, mobilyalar için ince tonlar kullanın. Duvarlar ve tavan daha sadeyse, alanı neşelendirecek bir ton seçin.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli