Blog

Mutfak Dekorasyonu İpuçları

Mutfak için daha büyük olan her zaman daha iyi değildir. Küçük mutfaklar genellikle büyük mutfaklardan daha verimli çalışma alanı yaratır. Alanı iyi kullanma ve tasarım sadece büyük mutfaklara özel değildir. Mutfağınız için ihtiyacınız olan şeyler; alanınızı düzenli, işlevsel ve şık tutacak bazı güzel mutfak dekorasyon fikirleridir.

Mutfak Dekorasyonu İpuçları

Yayın Tarihi:   12.02.2021

İyi tasarım çözümleriyle ele alınan bazı mutfak dekorasyon fikirlerini bir araya getirdik. En yaygın üç mutfak şikayeti dağınıklık, tezgah boşluğunun olmaması ve karanlık bir mutfaktır.
Dağınıklık genelde yeterli alana sahip olmamanın bir sonucudur. Daha fazla depolama alanı oluşturmak çoğunlukla bu duruma çözüm değildir. Dağınıklığa son vermenin anahtarı mutfağınızı basitleştirmek ve düzene sokmaktır. Dolaplarınızı, çekmecelerinizi ve raflarınızı gözden geçirin, bir süredir kullanmadığınız küçük aletleri ve tezgah üstü eşyaları kaldırın. Bu tür eşyaların ortadan kalkması mutfağınızı rahatlatacak en önemli unsurlardan birisi olacaktır.

Karanlık odalar daha küçük görünür, bu nedenle mutfağınızdaki duvarları açık renklerde boyalar ile aydınlatın. Eğer koyu renk seviyorsanız ve duvarlarınızda ya da mutfak dolaplarınızda kullanmak istiyorsanız o halde bu aydınlığı farklı aydınlatma türleri ekleyerek verebilirsiniz. Mutfaktaki tezgahınızı aydınlatmak ve dolaplarınızı vurgulamak için dolap altlarına ya da raflara uygun olan LED şeritleri kullanın. Doğru bir aydınlatma sistemi, rengi fark etmeksizin mutfağınızı her zaman daha büyük gösterir.

Uygulaması Kolay Mutfak Dekorasyon Fikirleri


1. Tencere Rafları
Mutfaklar genelde tencereler ve tavalar için gereken alana sahip olmasalar da farklı seçenekler de vardır. Tencere raflarının tavanlara asılması gerekmez, bazı rafları tencerelerinizi asabilmek için duvara monte ederek hem tezgah üzeri alan açıklığı hem de şık bir duvar dekorasyonu elde etmiş olursunuz.

 
2. Pişirme Aletleri Duvar Muhafazası
Eşyaların depolanması konusunda endüstriyel mutfaklardan ilham alınabilir. Mutfaktaki araç gereçler için duvar donanımı ve rafları kullanabilirsiniz.

-Mutfak eşyaları ve aletlerini duvarda saklamak için raflar asabilirsiniz.
- Kancaları olan, içlerinde halka veya delik bulunan basit çubukları kullanabilirsiniz.
- Daha küçük parçalar için raflara asılabilecek sepetler alabilirsiniz.
- Bir delikli pano edinerek boyayabilir, aletlerinizi renklerine veya kullanımlarına göre düzenleyerek asabilirsiniz.
- Bıçakları ve baharat kavanozlarını duvar mıknatıslarını kullanarak saklayabilirsiniz.  


3. Pratik Mobilyalar
Mutfağınızın işlevselliğini üst düzeye çıkarabilmek için yaratıcı fikirleri deneyebilirsiniz. Kolayca saklanabilen ve aynı zamanda kullanışlı olan pratik mobilyaları kullanarak çok amaçlı alanlar yaratabilirsiniz.
Bunlara örnek olarak;
Gizlenebilen sırtı açık bar tabureleri.
Açılabilen mutfak dolapları veya masaları.
Açılabilen ve duvara monte masalar veya kesme tahtaları.

 
4. Daha Fazla Karşı Alan
Çağdaş bir mutfak dekorasyonu yapmak istiyorsanız, en önemli öğelerden birisi minimalist ve düzenli mutfak tezgahlarıdır. Bu sadece modern bir görünüm vermez, aynı zamanda tezgah alanını artırarak yemek hazırlama ve pişirme sürecini kolaylaştırır.
Düşük profilli bir seramik ocak edinebilirsiniz. Bu tarz ocaklar tezgahla aynı hizada olma avantajına sahiptirler. Bu, ocağı kullanmadığınız zamanlarda, üzerine kesme tahtası veya başka öğeler yerleştirebilmeniz için ekstra bir alan sağlayacaktır.
Ayrıca yine ocak kullanımda olmadığında, ocağın üzerine kapatıp, güvenle çalışabilmeniz için bir ocak kapağı satın alabilirsiniz. Ocak kapakları için ahşap yüzeyleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.


5. Ek Raflar
Ek depolama için raf ekleme alanları bulabilirsiniz. Mutfak duvarlarına, köşelere veya tezgah üstlerine yerleştirebileceğiniz raflar yemek kitaplarınız için harika bir yer olabilir.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli