Blog

​Mobilya Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğu insan mobilya alışverişi yaparken ne arayacakları konusunda çok az bilgiye sahiptirler. Satın alınacak mobilya türü ilk etapta doğru düşünülmelidir. Bu kılavuz, mobilya satın alırken göz önünde bulundurulması gereken faktörleri içerir.

​Mobilya Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yayın Tarihi:   21.10.2021

Mobilya satın almak için genel ipuçları
Bütçeniz ne olursa olsun veya mobilya satın almaya nereden karar verirseniz verin, her zaman önemli olan bazı faktörler vardır, aşağıda genel mobilya satın almak için bazı ipuçları verilmiştir:

Tasarım stilinizi bilin
Kendinize, kişiliğinize hangi tarzın uyduğunu sorun. Bu parçaları evinizde nasıl kullanacağınızı düşünün, yöneldiğiniz renkleri düşünün. Son olarak da kullanabileceğiniz alanınızı düşünün.


Kullanılan Malzemeler

Plastik ve ahşap gibi farklı malzemeler kullanılarak farklı mobilyalar yapılır. Ahşap mobilyalar en iyisidir çünkü temizlenmesi kolaydır ve daha az bakım gerektirir. Bu yüzden mobilya satın almadan önce mevcut malzemeleri göz önünde bulundurun. Bununla birlikte, daha az bakım gerektirdiği ve temizlenmesi kolay olduğu için ahşap mobilyalar en iyisidir. Bu nedenle, ödeme yapmadan önce gözünüze çarpan mobilyalarda kullanılan malzemelere bakın.

Dayanıklılık
Almak istediğiniz mobilyaların dayanıklılığını göz önünde bulundurmalısınız çünkü sonunda dayanıklı olmayan mobilyalar satın alırsanız notlarınızı boşa harcamış olursunuz. Bu nedenle, dayanıklı ve dayanıklı olmayan mobilyalar arasında ayrım yapabilmeniz gerekir. Sürdürülebilir mobilya alma şansınızı artırmak için yüksek kaliteli mobilya ürettiği bilinen şirketlerden alışveriş yapın. Dayanıksız mobilya tedarik eden firmalardan uzak durun.


Mobilyanın Rahatlığı

Mobilya satın alırken konfor yönünü de dikkate almalısınız. Çekici görünebilecek ama hoş olmayan mobilyalar satın almak mantıklı değil. Uzmanlar, ergonomik olarak oluşturulmuş mobilyalar aramanız gerektiğini önermektedir. İster çağdaş modeller ile çağdaş mobilyalar, ister döşemeli bir çeşitlilik arıyor olun, seçiminiz konfordan ödün vermeden evinizi sıcak ve çarpıcı hale getirmelidir. Rahatlığı göz önünde bulundurmalısınız çünkü çekici ama ergonomik olmayan mobilyalar satın almak mantıklı değil. Ayrıca uzmanlar, maksimum konfor sağladığı için evinizi veya ofisinizi sıcak ve çarpıcı kılacak ergonomik olarak oluşturulmuş mobilyalarla gitmenin daha iyi olduğunu öne sürüyorlar.

Evin boyutlarını bildiğinizden emin olun
Mobilyaların uzunluk, genişlik ve derinlik ölçümlerini her zaman iki kez kontrol edin; ve koridorların, girişlerin ve kapı açıklıklarının sorun olmadığından emin olun. Mobilya, evinize sığabilmeli ve serbest dolaşıma izin verecek kadar boşluk bırakabilmelidir. Yedi kişilik bir koltuk satın alırsanız ve oturma odanız küçükse, siz ve sevdikleriniz özgürce hareket edemezsiniz. Hareket özgürlüğünüzü engelleyen mobilyaların, mobilyalar güzel olsa bile odayı sıkıcı hale getirebileceğini belirtmekte fayda var.

 
Mobilya renkleri
Dekorasyonun yanı sıra odanızın tonunu da tamamladığından emin olmak için mobilyaların rengini göz önünde bulundurun. Odanızdaki dekorasyonlarla çelişen bir renk seçmek onu çekici kılabilir. Mobilyalar iyi tasarlanabilir, ancak renk evinizdeki renkle uyuşmuyorsa, o zaman çekici görünmeyecektir.

Maliyet
Ayırdığınız para bütçeniz dahilinde olmalıdır. Bu, karşılaştığınız en ucuz mobilyalar için alışverişe çıkacağınız anlamına gelmez çünkü size fazla hizmet vermeden zarar görürler. Çoğu durumda, mobilya yapımında kullanılan malzemelerin fiyatlarını önemli ölçüde etkilediğini fark edeceksiniz. Standart altı malzemelerden yapılan mobilyalar piyasadaki en ucuz mobilyalardır.


Kumaşlar hakkında bilgilenin

Çoğu kanepe, kumaşın nasıl göründüğüne ve hissettirdiğine göre seçilir. Bu nedenle, kanepenizin içinde ne olduğunu bilmek önemliyken, dışarıda ne olduğunu da göz önünde bulundurun. Yaşam şeklinizi tamamlayan bir döşemelik elyaf seçin. Nasıl hissettirdiğini sevebilirsin, ama aynı zamanda döşemelik elyafının ne kadar bakıma ihtiyacı olabileceğini de düşünün. Bazı lifler buruşmaya ve takılmaya eğilimlidir ve yoğun kullanıma dayanamaz. Sadece iyi görünmeyecek, aynı zamanda ev ortamınızda da iyi giyecek bir elyaf seçin.

Özellikleri
Tercihlerinize de uyacak özellikler için arama yapmayı düşünün. Ofis koltukları arıyorsanız, kullanıcılar tarafından iyi tasarlanmış olmalıdır. Eviniz için yapacağınız mobilya alışverişi söz konusu olduğunda, bunların size ve sevdiklerinize çok yakışacağından emin olmalısınız. Bu boyut, yükseklik ve uyumluluk ile ilgilidir.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli