Blog

Mobilyalarınızı Özenle Seçin

Medeniyet kadar eski olan bu kavramın geçmişi hakkında düşünmenin, kendi yaşam ve çalışma alanlarınız için yapacağınız mobilya seçimlerine ilham vereceğini düşünerek, mobilyanın tarihi hakkında birkaç bilgi paylaşmak istiyoruz.

Mobilyalarınızı Özenle Seçin

Yayın Tarihi:   24.11.2020

Mobilya kelimesi, Latince “hareket edebilen mal” anlamına gelen, Türkçe’nin yanı sıra Latin dilleri ve Almanca’da da farklı biçimlerde kullanılan mobilia kelimesinden türemiştir. Mobilyalar sadece işlevsel değil sembolik ya da dini amaçlar için de kullanılır.
 
Medeniyet kadar eski olan bu kavramın geçmişi hakkında düşünmenin, kendi yaşam ve çalışma alanlarınız için yapacağınız mobilya seçimlerine ilham vereceğini düşünerek, mobilyanın tarihi hakkında birkaç bilgi paylaşmak istiyoruz.
 
Mobilya'nın Kısa Tarihi
Mobilya kavramının ilk ne zaman ortaya çıktığına dair bir kanıt olmasa da ilk mobilyaların, işlevsel hale getirilmiş doğal objeler olduğu ve ilk insanların kütükleri oturak, kayaları yemek masası, yosun kaplı alanları yatak olarak kullandığı öne sürülür.
 
Paleolitik ve Erken Neolitik dönemde yaklaşık 30,000 yıl önce insanlar, taş, tahta ve hayvan kemiklerini kullanarak ya da oyarak kendi mobilyalarını yapmaya başlamışlardır. Mobilya kullanımına dair en eski kanıt, Rusya’nın batısındaki Gagarino kazı alanında bulunan, mitik Venüs tanrıçasını otururken tasvir eden Venüs heykelciğidir. Türkiye’de Çatalhöyük’te M.Ö. 6000-5500 tarihli bir oturan kadın heykelinin bulunması, Neolitik çağda da mobilya kullanıldığını gösterir.
 
Günümüze kadar gelen en eski mobilya örnekleri İskoçya’daki Neolitik Skara Brae yerleşimindeki evlerde bulunan taştan yapılmış dolap, şifonyer ve yataklardır Marangozluk gibi daha karmaşık teknikler ise Mısır’ın Erken Hanedanlık Dönemi’nde ortaya çıkmıştır. Tabure ve masa gibi ahşap mobilyaların yapılması ve bazen fildişi ya da değerli metallerle süslenmesi de bu döneme dayanır.
Antik Yunan ve Antik Roma döneminde çok amaçlı uzun koltuk klinai, Orta çağ Avrupası’nda ağır, süslü, meşe mobilyalar, 17. Yüzyıl Avrupası’nda ihtişamlı, yaldızlı Barok tasarımlardan sonra 19. Yüzyıl’da artık eski mobilya tarzları yeniden kullanılmaya başlanmıştır. 20. Yüzyıl’ın başında ise sanatta olduğu gibi mobilya tasarımında da gelişmekte olan, endüstriyel dünyayı yansıtan Modernizm baş göstermiştir. Modernite sonrası mobilya tasarımında, Modernizmi doğuran şehirleşme ve yeni teknolojilerin etkisinin yanı sıra doğal biçim ve dokulara dönüş söz konusudur.

Mobilyalarınızı Özenle Seçin
Mobilya’nın tarihine hızlıca bakmak, mobilyanın mekanları dolduran objelerden öte insani ihtiyaçların somut yansımaları olduğunu görmek mümkün. İhtiyaçtan doğan mobilya, zamanla kendi başına bir ihtiyaca dönüşmüş ve insani yaşamın temel sorumluluklarıyla iç içe geçmiştir. Bu süreçte işlevsel açıdan olduğu kadar estetik olarak da dönüşmüş ve insanların duygusal ihtiyaçlarına da hitap etmiştir. Mekanları harekete geçiren ana unsur olan mobilyanın, medeniyetler arasındaki ilişkilerden bireysel hayatlara kadar tarihin akışında ne kadar büyük bir rol oynadığını aklımızda canlandırmak, bizi (paranoyaya kaçmadan) alacağımız mobilyaları itinayla seçmeye teşvik etmelidir.
 
Zamanınız ve imkânınız oldukça, kendinizi tüketim girdabına teslim etmektense hem fiziksel hem duygusal ihtiyaçlarınızı karşılayacak, sizinle yaşayıp yaşlanacak, güvenilir malzemelerle yapılmış mobilyalar seçmeye çalışın. İncelediğiniz mobilyaların aklınızdaki odayla ve aynı oda içerisindelerse birbirleriyle uyumlu olmalarına dikkat edin. Taşınma zorunluluklarınız ve bütçeniz en beğendiğiniz parçaları almanızı engelleyebilir; durum ne olursa olsun odanızla mobilyalarınız arasında -gerektiğinde ışık ve aksesuar kullanarak- bütünlük sağlamaya çalışın. Mobilyalarınız evinizde yer alan yabancı objeler değil evinizin mimarisini size bağlayan uzuvlar olsun.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli