Blog

​Evinize Fark Katacak Mobilya Kullanımları

Mobilyalar, bir mekanın havasını değiştirebilecek güçlü etkiye sahip olabilir. İç mekanda tercih edilen mobilyalar, öncelikleri ve kişilikleri olduğu kadar iletilmek istenen atmosfer hakkında da çok şey ifade eder. Evinize farklı bir hava katma düşüncesindeyseniz, bu yazıda mobilyalarınızı nasıl kullanabileceğiniz konusunda size yardımcı olabiliriz.

​Evinize Fark Katacak Mobilya Kullanımları

Yayın Tarihi:   14.01.2021

Mobilyalar, bir mekanın havasını değiştirebilecek güçlü etkiye sahip olabilir. İç mekanda tercih edilen mobilyalar, öncelikleri ve kişilikleri olduğu kadar iletilmek istenen atmosfer hakkında da çok şey ifade eder. Evinize farklı bir hava katma düşüncesindeyseniz, bu yazıda mobilyalarınızı nasıl kullanabileceğiniz konusunda size yardımcı olabiliriz.

Modern tasarımlar mobilyalar da dahil sadelik kuralını esas alır. Modern bir dekorasyon istiyorsanız fazla karmaşadan ve göz yoran mobilyalardan uzak durmanız gerekir. Dekorasyonda mobilya ve diğer eşyaları düzenlemek kadar önemli olan bir şey de dengedir. Kullanacağınız birbirinden farklı eşyaların hem boyutları hem de yerleşimlerini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca şekillerde çeşitlilik olmasına dikkat etmelisiniz, aynı türde eşyalar dekorasyonunuzu tek düze bir görünüme sürükleyebilir. Örneğin; düz çizgili bir oturma yerine sahipseniz yuvarlak bir sehpa düşünebilirsiniz.

Odanızda pencerelerinizin veya lambalarınızın yanına koyacağınız aynalar hem pencerelerden giren ışığı yansıtarak odanızı aydınlatacak ve doğal ışıktan daha fazla yararlanmanızı sağlayacak hem de olduğundan daha geniş gösterecektir. Aydınlık hissini verecek bir başka mobilya alternatifi de şeffaf mobilyalardır. Cam yemek masaları, camdan yapılmış dekoratif aksesuarlar gibi farklı tarzlara sahip eşyalarla evinizi daha aydınlık bir görünüme ulaştırabilirsiniz. Ek olarak odanızın duvarlarından birisine farklı boyutlarda aynalar döşeme fikrini de aklınızda bulundurmalısınız.


Odanıza canlı bir görünüm vermek istiyorsanız en iyi yol eşsiz ve çağdaş mobilyalar kullanmaktır. Modern mobilyaların en güzel özelliği tarzlarının sabit olmasıdır. Trendler her geçen gün değişmeye devam eder ama modern mobilyalar zamansızdır. Tabii ki de bu tür mobilyaların tek özelliği görünümleri değildir. İyi mobilyalar kendilerini yüksek kaliteyle, renkleriyle, malzemesiyle ve kumaşlarıyla gösterir. Mobilyalar arasından şüphesiz en çok vakit geçirilen yer koltuklardır. Koltuk seçimlerinde tasarımdan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ergonomik olarak sizi rahat ettirmesidir. Bununla birlikte açık renkte seçeceğiniz koltuklarınızda daha canlı ve renkli tonlarda kırlentler kullanırsanız uyumlu bir görünüm yakalamış olacaksınız.

Evde kendini en çok gösteren öğelerden birisi de evin temellerinden olan perdelerdir. Modern bir görünüm çabası içerisindeyseniz, sadelikten yana olmak ve perdeleriniz için tek renk ve desensiz seçimler yapmak iyi bir tercih olabilir. Eğer bu görünüm aşırı sade geliyorsa ufak tefek geometrik desenleri olan tasarım perdeler de bu konuda size yardımcı olacaktır. Odanıza bir mobilya yerleştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi trafik akışını göz önünde bulundurmanızdır. İnsanların odada bir yerden başka bir yere geçmek için mobilyalara veya birbirlerine takılmamaları gerekir. Mobilya yerleşimlerinde eşyalar arasında geçişleri zorlaştırmayacak kadar bir mesafe bırakılmalıdır. Evinizin tamamlayıcı parçalarında olan halılara gelecek olursak, alan halıları mobilyaların altına aittir. Oda kenarlarında biraz döşeme ortaya çıkarılabilir fakat alan halılarında tüm mobilyaların üzerine dayanabileceği kadar büyük halılar tercih edilmelidir. Eğer halılar tüm mobilyaları kapsayamıyorsa en azından büyük parçaların ön ayaklarının halının üzerine denk gelmesini sağlayın, gerekirse arka ayakları yerde kalabilir.

Modern bir şekilde ev düzenlemeleri yapmak için sadelik ve sakinlik esas alınır. Bu durum düz ve ruhsuz bir eve sahip olacağınız anlamına gelmez. Yağlı boya tablolar kullanarak duvarlarınızı canlandırabilirsiniz. Odaya hareket katacak bir alternatif de yemek masası takımınızın üzerinde kullanabileceğiniz dekoratif aynalardır. Günümüzün trendi şüphesiz mermer… Mermer desenine sahip uzun masalar, mermer desenli vazolar ve içerisine yerleştirebileceğiniz bambular ortama doğal bir canlılık katacaktır. Masa tercihlerinizde kullanım açısından rahatlığınızı göz önünde bulundurmalısınız. İçeceklerinizi koymak ve almak için koltuklardan kalkmak zorunda kalacağınız düzenlerden kaçınmalısınız. Her koltuk, sehpaya kolay erişime sahip olmalıdır. Yan sehpalar yakınındaki kollarıyla yaklaşık olarak aynı yüksekliğe sahip olmalıdır. Eğer aynı yüksekliğe denk getirilemiyorsa sehpa boyutunun koltuklara göre daha alçak olması yararınıza olacaktır. Diğer mobilyalara da uygun olabiliyorsa eğer sehpaların büyük tercih edilmesi daha iyidir. Oturma alanının ortasında yer alacak geniş bir sehpa estetik ve işlevsellik açısından genel görünüme harika bir hava katacaktır.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli