Blog

Mimari Tarzlar ve Belirleyici Özellikleri

Hiç bir binaya bakıp hangi mimari tarzda olduğunu merak ettiniz mi? Göz önünde bulundurulması gereken pek çok mimari ipucu vardır, özellikle bir bina birkaç dönem yaşadığında, yaşlandıkça özelliklerini bir araya getirir. Tarihteki en etkili mimari tarzlardan ve hareketlerden bazılarını ve özelliklerini sunuyoruz.

Mimari Tarzlar ve Belirleyici Özellikleri

Yayın Tarihi:   14.05.2021

1) Klasik Mimari
Klasik mimari, MÖ 7. ve 4. yüzyıllar arasında Antik Yunanistan'da inşa edildi. En çok, düzen, simetri, geometri ve perspektif ilkelerine göre tasarlanmış, taştan inşa edilmiş büyük dini tapınaklarıyla tanınır. Klasik mimari simetri ve oranlara odaklanır; Dor, İyon veya Korint detaylarına sahip sütunlar; mermer, tuğla ve beton gibi malzemelerin kullanımı; iç pervaz, orta eğimli çatılar, kutulu saçaklar, dekoratif kapı çerçeveleri ve giriş kapısı üzerinde kırık alınlıklar gibi klasik tasarım motifleri belirleyici özellikleridir.

Nerede görmeli: Atina Akropolü'nde inşa edilen Parthenon.


2) Viktorya Dönemi Mimarisi
Bu mimari tarzı, İngiltere Kraliçesi Victoria döneminde inşa edilen binaları ifade eder. Viktorya dönemi mimarisi tek bir tasarımla sınırlı değildir, Gotik, Romanesk ve Tudor unsurlarının yeniden canlanmasını gören geniş bir terim olarak kullanılır. Bir Viktorya dönemini dışarıdan görmenize yardımcı olacak bazı özellikler şunlardır: dik eğimli çatılar; düz veya renkli boyalı tuğla; süslü duvarlar; çatı katındaki süslemeler; sekizgen veya yuvarlak kuleler; ve etrafı saran cömert sundurmalar.

Nerede görmeli: İngiltere, ABD ve Avustralya'da birçok ev


3) İslami Mimarisi
7. yüzyılda Orta Doğu'da başlayan İslam mimarisi, İran, Kuzey Afrika ve İspanya gibi bölgelere bağlı olarak büyük ölçüde değişir. İslam, dini bir inancı tarif etmekten başka, binlerce yıl öncesine dayanan benzersiz bir mimari türünü tanımlayan bir kelimedir. Cami, sivri kemerler, kubbeler ve avlular da dahil olmak üzere İslami üslupların en güzel örneğidir. Kuran'da üç boyutlu tasvirler yasaklandığı için düz yüzeylerde dekorasyon önceliklidir. Bu tarzın özellikleri, at nalı kemeri, geometrik tasarımlar, dışarıdan, delikli ekranlardan ziyade kapalı alanlara ve iç mekana daha fazla odaklanır.

Nerede görmeli: Çin'deki Hui Camii


 
4) Barok Mimari
16. yüzyılın sonlarında İtalya'da ortaya çıkan Barok duyulara hitap etmek için tasarlanmış daha duygusal ve dramatik bir tarzdır. Bozulma, bu stilde, onları öne çıkarmak için kırılmış, uzatılmış veya manipüle edilmiş figürleri göreceğiniz bir başka önemli özelliktir. Tepelerinde 'kırılmış', bazen merkeze yerleştirilmiş bir sorguç süslemeli kırık alınlıklar, ayrıntılı süslemeler, eşleştirilmiş sütunlar, dışbükey ve içbükey duvarlar bu tarzın görebileceğiniz özelliklerindendir.

Nerede görmeli: Versay Sarayı


5) Bauhaus Mimari
Bauhaus, 20. yüzyılın başında dünyanın ilk tasarım okulunda doğdu. Düz çatılar ve kübik şekiller kilit unsurlardı. Bauhaus, işlevi takip eden bir biçimi benimseyen rasyonel, işlevsel tasarımı teşvik etti. Tüm Bauhaus binaları birbirine benzemez, ancak genel olarak basit, rasyonel, işlevsel tasarıma odaklanmak için süslemeden kaçınırlar; üçgen, kare ve daire gibi basit geometrik formlar kullanılır; asimetri; çelik, cam, beton gibi modern malzemelerin kullanımı; düz raflar; cam perde duvarları; pürüzsüz cepheler şeklindedir.

Nerede görmeli: Dessau, Almanya


6) Rönesans Mimarisi
Klasik tarzlardan etkilenen Rönesans tarzı, 15. yüzyılda İtalya'da ortaya çıktı ve uyum, netlik ve güçle karakterize edildi. Tasarımların ev hayatının zarafetini ve ideallerini yansıtması amaçlandı ve Roma kalıntılarından ipuçları alındı. Bu tarzın detayları: kare yapılar, düz tavanlar, klasik motifler, kemerler ve kubbeler, Roma tipi sütunlar, kapalı avlular, tonozlu bölmelerin revaklarıdır.

Nerede görmeli: Aziz Petrus Bazilikası, Roma


7) Gotik Mimari
12. yüzyılın ortalarından itibaren Gotik mimari, önceki tarzlardan gelen gelişmeleri ve özellikleri ödünç aldı ve hepsini bir arada kullandı. Klasik tarzlardan daha dekoratif, duvarlar daha ince, sütunlar daha ince, pencereler vitrayla süslenmiş ve gözü yukarı çekecek şekilde tasarlanmış. Avrupa'nın en ünlü kiliselerinden bazıları Gotik mimari tarzına sahiptir. Bu mimari tip, Fransa'da başladı ve daha sonra kıtaya uyarlandı. Bu tarzda, yükseklik ve ihtişam, sivri kemerler, Tonozlu tavanlar ve hafif ve havadar binalar göze çarpan detaylardır.

Nerede görmeli: Notre Dame Katedrali, Paris.


8) Modern Mimari
Modernizmde, formların gereksiz ayrıntılardan arındırılması ve sadeliğe odaklanılması amaçlanmıştır ve kullanılan materyalleri gizlemek yerine onurlandırılmıştır. Yakın geçmişin süsleme stillerini reddeden modern mimari, temiz çizgilerden yana; fonksiyonel tasarım; açık kat planları; yerleşik depolama; çelik, beton, demir, cam, ahşap, tuğla ve taş gibi malzemelere odaklanma; ve doğal ışığı ve havayı içeri almak için büyük pencerelerin kullanımıyla dış mekanı içeriye getirirken, mimariyi doğal peyzajla bütünleştirmeye odaklanır.

Nerede görmeli: Guggenheim galerisi, New York.


9) Post-modern Mimari
1929'dan itibaren,  Postmodern mimari, Modernizmin bazı temel ilkelerini hem söylem hem de inşa edilmiş işlerde inceler. Modern mimarinin teşvik ettiği kemer sıkma ve katılığa bir tepki olarak, Post-Modernist mimarlar 1960'larda bu tasarım hareketini başlattı. Post-modern tasarımlar, sadece modernist tarzların koruduğu net çizgilerin aksine, binanın cephesine sanatsal süslemeler ve dekoratif öğeler ekledi. Post-modernist tarz, tek bir türe dahil edilmeyi reddetti, bu yüzden tasarımlar genellikle mimari tarzların karışımından ilham aldı.

Nerede görmeli: ABD, Pennsylvania'daki Vanna Venturi Evi


 
10) Art Deco
Art Deco mimarisi, 1920'lerde ve 30'larda moda, sanat, ev eşyaları ve bina stillerini kapsayan yaratıcı bir tasarım dönemi olan Art Deco hareketinin bir parçasıdır. Modern tasarımı, el yapımı unsurları ve lüks malzemeleri harmanlayan mekanizma, kıtadaki sosyal ve teknolojik ilerlemeye büyük bir inancı temsil ediyordu.  Art Deco binalarda sıva, pişmiş toprak, dekoratif cam, krom, çelik ve alüminyum gibi malzemeler kullanılır. Köşeli çift ayraçlar, piramitler, stilize güneş patlamaları veya çiçekler, zikzaklar ve diğer geometrik şekiller gibi süslü, geometrik detaylara sahiptirler. Birçok Art Deco bina, zıt siyah, beyaz, altın veya gümüş ile vurgulanan parlak, zengin renklere sahiptir.

Nerede görmeli: ABD, Empire State Binası

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli