Blog

2021 Mimari Trendleri

Evlerimiz yaşamın en konforlu ve güvenilir alanlarıdır. Yaşamınıza uygun bir mimari ile evinizi daha keyifli hale getirmek mümkün. Her caddede yürüdüğünüzde neredeyse her yerde mimari tarzların ve zevklerin zamanla değiştiğini görebiliriz. Binalar, yeni inşaat yöntemlerinden, demografik değişimlerden ve sanattaki trendlerden etkilenirler. İşte mimarideki güncel trendlerden birkaçı:

2021 Mimari Trendleri

Yayın Tarihi:   21.01.2021

Evlerimiz yaşamın en konforlu ve güvenilir alanlarıdır. Yaşamınıza uygun bir mimari ile evinizi daha keyifli hale getirmek mümkün. Her caddede yürüdüğünüzde neredeyse her yerde mimari tarzların ve zevklerin zamanla değiştiğini görebiliriz. Binalar, yeni inşaat yöntemlerinden, demografik değişimlerden ve sanattaki trendlerden etkilenirler. Bu sebeple ahşap ve tuğladan dökme demire, cam ve çeliğe evrildiği gözlemleniyor. İç tasarım dekorlarında her bölüm için ayrı bir dekoratif öneri sunuluyor, ufak mimari dokunuşlarla evinizi zenginleştirmenize yardımcı olabiliyor. Şık ve rahat bir ev, tarzınızı yansıtırken aynı zamanda sizi yaşamın stresinden de uzaklaştırabilir. Evlerimizin yıllar sonra neye benzeyeceğini tahmin edememekle birlikte, yakın gelecekte trendlerin yaşayacağı eğilimi ele aldık.
 
İşte mimarideki güncel trendlerden birkaçı:
 
Kapalı-Açık Alan Yaşamı
İç-dış mekan yaşamındaki son trend, ikisi arasındaki engelleri harmanlamaktır. Günümüz mimarisi iç-dış mekan yaşamını benimsiyor. Cam kapı sistemleri sayesinde dışarıya açılan odalarla birlikte kapalı-açık yaşam imkanı sunuyor ve aynı zamanda dış mekanı maksimize ediyor. Böylelikle dışarıyı içeri, içeriyi de dışarı getirmiş oluyorlar. İç mekan biyosferleri oluşturmak, doğayı eve getirir ve ahşap, cam gibi malzemeler sunar. Aynı zamanda iki alan arasında var olan farkı da bulanıklaştırır. Bu tarz evlerin mimarisinde açık tuğla duvarlar, ahşap, demir ve alüminyum gibi malzeme kullanımları ortak bir özellik olarak kullanılabiliyor.
 
Akıllı Ev Teknolojileri
Akıllı telefonu ya da sesle etkileşen hoparlörlere sahip olan herkes, seslenme, kaydırma veya ev içi video paneller aracılığıyla kontrol edilebilen evlerde yaşayabilir. Bu özelliklere sahip akıllı evlerin tek avantajı rahat ve kullanışlı olması değildir. Aynı zamanda aydınlatma, ısıtma ve soğutma işlemlerindeki enerji tüketiminde uzun vadeli bir azalma sağlayabilir. İnsanlara kullanım alışkanlıklarında oldukça fazla alan sağlayan yenilikler yüksek talep görüyor. Hareketli duvarlar, katlanabilir merdivenler ve gizli depolar bu yeni trendlerin sadece başlangıcı olarak kabul ediliyor. Bu evler için gereken tek şey ise her türlü mekanik aksamı ve bunlarla birlikte kablolamayı barındıracak bir alana sahip olmanızdır.
 
Sürdürülebilir Evler
Trendler artık daha az enerji kullanan evler geliştirmeye yöneldi. Bu tarz evlerin tam anlamıyla tasarımı; net enerji tüketimi olmayan sıfır evlerdir. Bu tip evler sadece enerji tüketimini azaltmakla değil aynı zamanda doğal enerji kaynaklarını enerji üretimine ekleyerek de elde edilebilir. Bu sebeple mimaride, iyi kapatılmış bina zarfları, verimli yalıtımlar, çok camlı pencereler, enerji açısından verimli cihazlar ve sistemler dahil mümkün olduğunca sürdürülebilir özelliklere sahip evler bekleniyor.
 
Esneklik
Günümüzde yaşam alışkanlıkları her zamankinden daha fazla çeşitlilik gösteriyor. Bir kişinin özel bir yemek odası ihtiyacı başka birinin işleri için sessiz bir ofis talebine dönüşebiliyor. İçerisinde maksimum sayıda yaşayan bulundurabilen ve oda oda farklı özelliklere sahip olabilen yerleşim planlarına sahip evler ilgi çekici oluyor. Bu sebeple mimari olarak cep kapılarla bölünebilen ve genişletilebilen alanlar yaratmak gereklidir. Baştan sona tutarlı temalar ve malzemelerle esnekliğe yardımcı olunabilir. Etrafımızdaki alanları kullanma şekillerimiz değiştikçe, mimari tasarımların da bu değişiklikleri ele almak için daha esnek hale gelmesi gerekiyor.
 
Doğal Afetlere Dayanıklı Evler
İklim değişikliğinin gerçeklerinden biri, doğal afetlerin artmasıdır. Depremler, seller, kasırgalar ve tsunamiler gibi doğal afetler altyapı ve inşa edilmiş çevreler için tehdit oluşturuyor. İhtiyaç duyulan teknolojilerin ve malzemelerin maliyetleri, daha önce bu tür tasarımların yapımını engellemiş olsa da, doğal afetler yaşanmaya devam ettikçe, doğal afetlere dayanıklı tasarımlara sahip evlere olan talep artmaya devam edecektir.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli