Blog

Bahçeniz İçin 'Kendin Yap' Fikirleri

Evinizin hangi bölümü olursa olsun, kendi mobilyalarınızı yapmak her zaman sizi istediğiniz şeye tam olarak yaklaştırır ve bütçenize de dost olur. Bahçeniz için uygulayabileceğiniz birkaç kendin yap fikrini bu yazımızda keşfedebilirsiniz.

Bahçeniz İçin 'Kendin Yap' Fikirleri

Yayın Tarihi:   11.03.2021


Uygun bütçeli mobilyalar yapın
Kalbinizden geçen mobilya seti için tasarruflu bir yol arıyorsanız, eski ahşap paletleri yeniden dönüştürmek en iyi yollardan birisi olacaktır. Kullanılmayan bir ahşap paleti yeni bir mobilya üretimi için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Canlı renklerle boyayabilir, basit tekerlek ayakları takabilirsiniz ve muhteşem bir bahçe masasına dönüştürebilirsiniz.

 
Bir çakıl yol açın
Bahçenizde zemini çakıl ve beton veya tahta levhalarla döşeyin. Bu fikir profesyonel kaynak sağlamak yerine, kendileri yapmak isteyenler için harika bir bütçe çözümüdür.

 
Plastik şişeleri dönüştürün
Geri dönüşüm için harika bir kendin yap uygulaması daha… Kullanımı son bulmuş plastik şişelerin üstünü dikkat ederek kesip, ardından içlerini toprak ya da çakılla doldurarak, istediğiniz bitkileri ekebilirsiniz. Hem kullanılmayan malzemeleri geri dönüştürmenin keyfini alacağınızdan hem de farklı tarzda bir görünüm elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.


Eski merdivenleri kullanarak bir bitki sergileme alanı oluşturun
Merdiven basamaklarını yeniden düzenleyip dekoratif raflar haline getirebilirsiniz. Bu raflar üstte iki merdivenin birbirine bağlanmasıyla oluşturulur. Aralara yerleştirilecek ahşap plaklarla, saksıların ve dekoratif aksesuarların sergilenebileceği raflar ortaya çıkar. Yapması kolay ve tamamen uygun maliyetli bu mobilya, bütçe bahçeleri için doğru bir adım olacaktır.

 
Duvarları resim çerçevelerindeki bitkilerle süsleyin
Kullanılmayan veya fazla olan bazı resim çerçevelerin içerisine yerleştireceğiniz çeşitli çiçekler, yosunlar ve meyvelerle güzel bir bitki tablosu ortaya çıkarabilirsiniz. Hareketsiz bir bahçe duvarına renk getirmenin en iyi yolu olabilir. Son derece etkili ve uygulaması kolay olan bu yöntem aksesuar kullanmak isteyenler için maliyeti de düşürür.

 
Eşsiz bir saksı oluşturmak için çekmeceleri kullanın
Evde yer kaplayan ve kullanmadığınız çekmeceleriniz varsa onu bahçeniz için bir ekim yeri haline getirebilirsiniz. Birkaç çekmeceyi bir arada kullanarak bahçenizin bir köşesine bitkiler için renkli bir yaşam alanı katabilirsiniz.

 
Bahçe iplerini konumlandırın
Kullanmadığınız mutfak hunilerinizi bahçe iplerine ev sahipliği yapmaları için dönüştürebilirsiniz. Hunileri bir kanca veya tutturucularla duvara sabitleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; ipin ağırlığına ve ipin çekme hareketine dayanabilecek sağlamlıkta huniler kullandığınızdan emin olmak.


Ampulleri aksesuara çevirin
Elinizde bulunan birkaç şeffaf ampule yeni bir yaşam süresi vermek ister misiniz? Ampulün içerisindeki kabloları çıkardıktan sonra içini zevkinize göre doldurabilirsiniz. Bu dönüştürülmüş aksesuarı ağaç dallarında, avizelerde veya pencere kenarlarına asabilirsiniz. Ampulün altındaki metal görünümü rahatsız edici geliyorsa renkli veya sade bir kumaşla o alanı kaplayabilirsiniz.

 
Yumurta kabuklarından mini vazolar oluşturun
İlk olarak, kabukların üstlerinden delikler açarak içini boşaltabilirsiniz. Ardından yumurtaların kabuklarını kırmadan ayakta tutabilmek için mum kullanarak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Yumurtaları sabitledikten sonra içlerini suyla doldurup, sevdiğiniz çiçeklerle süsleyerek mini vazolar elde edebilirsiniz. Böylece güzel bir görünüm elde edeceksiniz ve aynı zamanda evsel atıkların geri dönüştürülmesini de sağlamış olacaksınız.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli