Blog

Karantinada Neler Yapılabilir? Aktivite Rehberi

Yeni bir restorana gidene, dans etmeye, konsere gidip, film izlemeye ya da arkadaşlarınıza sarılıncaya kadar keyifli vakit geçirebileceğiniz birkaç öneri derledik.

Karantinada Neler Yapılabilir? Aktivite Rehberi

Yayın Tarihi:   17.12.2020

Yeni bir restorana gidene, dans etmeye, konsere gidip, film izlemeye ya da arkadaşlarınıza sarılıncaya kadar keyifli vakit geçirebileceğiniz birkaç öneri derledik.
 

Öncelikle güne başlarken kendinize bazı sorular sorun:

Gün bittiğinde neleri başarmış olmak istersiniz?

Bugün sizi mutlu eden şeyler nelerdi?

Bu soruların cevaplarına göre ise bir sonraki gününüzü planlayın.
 

Sosyalleşmek güvenli bir hâl alana kadar kendinizi izole edebilecek ve karantinaya alabilecek fırsatınız varsa mevcut durumdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz ile ilgili birkaç fikrimiz var.
 

Kişisel gelişiminize ve bakımınıza zaman ayırın
İlgi alanlarınızı keşfederek konuyla ilgili alanlarında en iyi yerlerde olan kişilerden öneriler alın. Kozmetik, güzellik, tasarım, pastacılık, bahçe işleri gibi konularda bilgiler edinin.
Bu sürede her zamankinden fazla stres hissetmek normal olabilir. Evde kaldığınızda kendi alanlarınızla sınırlandırılırsınız. Bu sınırları ve stresi azaltmanın en kolay yollarından birisi evde yoga yapmaktır. Telefon ya da bilgisayarınızdan doğrudan ulaşabileceğiniz derslerle yogayı deneyin, kaslarınızı esnetin ve endişeyi azaltın.


Fiziksel gelişiminiz için egzersiz yapın
Evde egzersiz yapmak için pahalı bir ekipman ve malzemelere ihtiyaç yoktur. Yapmak istediğiniz egzersizlere uygun olacak alanı, rahat edebileceğiniz şekilde ayarlamanız ve temizlemeniz yeterli olacaktır. Evde spor yapmakla ilgili bir fikriniz yoksa çevrimiçi dersler ve çeşitli platformlarda yayınlanan video içerikleri takip etmek size yardımcı olacaktır.


Yeni dünya mutfaklarını keşfedin 
Karantina nedeniyle gidilecek bir yer olmasa da yiyecek ve içilecek çok şey var. Öncelikle kendi mutfak kültürünüzde daha önce deneyimlemediğiniz yemekleri keşfetmekle başlayabilirsiniz. Bununla birlikte alışılmışın dışına çıkarak farklı dünya mutfaklarını öğrenebilir, yapılan tarifleri deneyebilirsiniz. Böylece damak zevkinizin hangi kültürlere daha yakın olduğunu da keşfetmiş olacaksınız. Bu tarz bir keşfin en basit yolunu merak ediyorsanız, Youtube’un en iyi yemek pişirme kanallarını izleyebilirsiniz.


Online görüşmeler yaparak arkadaşlarınızla buluşun
Haftalarca süren sosyal mesafe ve karantina zorlayıcı olabiliyor. Bu dönemlerde her şeyden uzak olmamız gerekli fakat dokunmadan da temas halinde kalmanın birçok yolu var. Grup görüntülü sohbet uygulamalarına bir göz atın ve size en uygun olanıyla arkadaşlarınız, aileniz ve hatta karantina öncesinde de görüşemediğiniz tanıdıklarınızla sohbet edin. Araştırmalar sosyal etkileşimin sağlığımızı gerçekten iyileştirdiğini gösteriyor. Bu sebeple özellikle karantinada günlük etkileşimlerinizi en uygun seviyede tutmak çok önemlidir.


Oyun oynayın
Can sıkıntısını giderecek en iyi aktivitelerin başında oyun oynamak gelir. Eğer yalnız bir izolasyon geçiriyorsanız zaman geçirmek için bulmaca, puzzle ve video oyunlarıyla meşgul olabilirsiniz. Çevrim içi oyun topluluklarına katılabilirsiniz ve hatta arkadaşlarınızı toplayıp sanal bir oyun gecesi düzenleyebilirsiniz. Evde kaldığımız bu günlerde rekabetçi ruhunuzun bozulmasına izin vermeyin. Çok oyunculu uygulamalar listesinden seçimler yaparak arkadaşlarınıza meydan okuyun. Karantinada yalnız değilseniz masa oyunları ve tahta oyunlarıyla eski moda eğlenceye katılabilir, zamanınızı geçirebilir ve evde güvendeyken eğlenmeye devam edebilirsiniz.


Küçük bir bahçe büyütün
Sahip olduğunuzu tek şey bir pencere pervazı olsa da yine de alanınızı yeşillendirebilirsiniz. Büyük bir çiftlikten bahsetmiyoruz, pencerenizin önünde birkaç basit otla başlayabilir, bahçeniz varsa daha küçük meyve ağaçlarına ve birkaç kök sebzeye de geçebilirsiniz.

Bu zamanlarda kendi yemeğinizi yetiştirmek en önemli önceliklerinizden olmalıdır. Mutfak artıklarından yeniden yetiştirebileceğiniz tonlarca sebze mevcut. Bu bitkilerin nasıl kullanılabileceği ve nasıl yetiştirilmesi gerektiğiyle ilgili ayrıntılı anlatımları çoğu internet sitelerinde kolaylıkla bulup inceleyebilirsiniz.


Günlük rutinlerinize devam edin
Karantinada olsanız da günlük rutinlerinize evde devam edin. Bu size normallik hissini korumanızı sağlayacağı gibi zihinsel sağlığınıza da yardımcı olacaktır. 

Karantinada devam ettirebileceğiniz bazı rutin örnekleri:

·         Her sabah aynı saatte giyinin

·         Makyaj yapın

·         Evde çalışmaya devam edin

·         Kendinize günlük bir plan oluşturun

·         Öğle saatlerinde yemek yapın

·         Evcil hayvanınızla yürüyün

·         Alanınızı düzenleyin

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli