Blog

​Gizlilik için Bahçe Düzenlemeleri

Bahçeniz dünyadan gizlenmiş özel bir alan olmalıdır. Mahremiyet için çevre düzenlemesi sizi iyi komşular yapabilir ve rüzgardan koruyabilir. Bahçenizdeki mahremiyetinizi sağlamak için duvarları, bitkileri ve diğer özellikleri kullanma hakkında fikir edinin.

​Gizlilik için Bahçe Düzenlemeleri

Yayın Tarihi:   24.09.2021

Faydaları
Mahremiyet için çevre düzenlemesi size birçok fayda sağlar. Perde dikmek, evinizi veya bahçenizi kuvvetli rüzgarlardan korumak için bir rüzgar siperi görevi görebilir veya istenmeyen bir görüşü engelleyebilir. Bir mahremiyet ekranı yerleştirmek, en azından kendi bahçenizdeki bakış açınızdaki her şeyi ortadan kaldırabilir.

En İyi Ağaçlar Nasıl Seçilir?
Mahremiyet dikimleri ağaçlardan, çalılardan ve tırmanma asmalarından oluşabilir. Tesis seçimlerini yaparken sitenin sınırlamalarını göz önünde bulundurun. Ne tür bir drenaj var? Ne kadar güneş alıyor? Temiz tutulması gereken elektrik hatları, araba veya yürüyüş yolları var mı? Seçimlerinizin ihtiyaç duyduğu suyu sağlayabilecek misiniz? Tüm bu hususlar, mahremiyetiniz için düşündüğünüz herhangi bir bitkiye uygulan olmalıdır.
Bu canlı ekranı neden yerleştirdiğinizi aklınızda bulundurun. Sadece bir görüşü engellemek mi istiyorsunuz yoksa sert bir rüzgarın içeri girmesini mi engellemeniz gerekiyor? Sadece bir manzarayı engelliyorsanız ve kışın o alanda dışarıda oturmuyorsanız, her zaman yeşil kalan bir ekran önemli olmayabilir. Bununla birlikte, bu ağır kış rüzgarlarını engellemeye çalışıyorsanız, yaprak dökmeyen bir dikim gerekli olabilir.


Gizlilik için Bahçe Düzenlemenizi Planlama
En etkili gizlilik seçeneklerinden biri kümeler yerleştirmektir. Düz bir çizgide dikmek yerine, kümeler halinde dikmek, tek sayılı gruplar halinde dikmenizi sağlar. Bir salkım dikimi, botanik bir duvar inşa etmeden, istenmeyen bir görünüm veya bir rüzgar kaynağı için doğal görünümlü bir perde oluşturur. Küme dikimleri ayrıca ön planda daha renkli dikimler için ilginç bir arka plan oluşturabilir. Bu şekilde İyi hava akışı, güzel bir tasarım ve bahçenizde daha fazla özgürlük elde edebilirsiniz

Bir diğer yol ise karışık bordür dikimi yapmaktır. Karışık bir sınır dikimi, çeşitli türlerde hem ağaçları hem de çalıları içerebilir. Çeşitli bitkiler birlikte büyüyecek ve size görsel ilgi sunarken tek tip bir sınır oluşturacaktır. Karıştırma tesisleri aynı zamanda tek bir hastalık veya haşereden kaynaklanan büyük kayıpları da önler. Farklı bitkilerin kullanılması, faydalı hayvanları, kuşları ve böcekleri çekerek biyolojik çeşitlilikte bir yaşam alanı yaratacaktır.

Başka bir seçenek, kademeli sıralar halinde çalılar ve ağaçlar dikmektir. Mahremiyet için bu peyzaj tasarımı size güzel bir duvar efekti verir. Ayrıca birden fazla bitki katmanına sahip olduğunuz için size rüzgardan daha fazla koruma sağlar. Bunun gibi bir tasarım rüzgarı, gürültüyü azaltabilir ve istenmeyen bir görüşü engelleyebilir.
Hangi tür mahremiyet dikimini seçerseniz seçin, onları dikerken bitkileri kalabalıklaştırmayın. Büyüdükçe, bitkileriniz aşırı kalabalık olacak, bu da alt dalların kaybına, büyüyen örneklerde çok fazla gölgeye, böcek istilasına ve hastalığa neden olabilir.

Bahçe gizliliğiniz için bazı çözümler:


Gizlilik Çiti
Çitler popüler ve çok yönlü bir gizlilik seçeneğidir. Farklı derecelerde gizlilik sunan bir dizi malzeme, renk ve stilde gelirler. Havuzun etrafındaki gibi sağlam bir çit, bahçede tam bir mahremiyet yaratmanın harika bir yoludur.

Duvarlar
Masif duvarlar en fazla mahremiyeti sağlar ve çekici görünür.


Yaprak dökmeyen çitler

Genellikle yoğun ekili yaprak dökmeyen ağaçlardan yapılan canlı çitler, mahremiyet ve huzur sunar. Bakımlı özel çitler sık ​​sık kırpma gerektirir, ancak daha doğal, az bakım gerektiren bir seçenek için çalıları kullanabilirsiniz.

Bambu
Bir bambu standı zarif ve etkili bir tarama olabilir. Bu bitki agresif bir yayıcıdır, bu nedenle kontrol altında tutmak için düzenli budama gereklidir.


Gizlilik Perdeleri

Küçük bir kumaş uzun bir yol kat edebilir. Bu perdeler kolay mahremiyet yaratır ve rüzgara karşı koruma sağlar.

Taş
Taş, bahçenize doğal bir görünüm kazandıran çekici bir seçenektir. Bu tarz taş duvarları, yemyeşil bitkilerle çevreleyip basit ama güzel bir uyum yakalayabilirsiniz.

Ahşap Ekranlar
Rustik sundurma oturma alanından ahşap gizlilik ekranları da gizlilik için iyi bir seçenek olacaktır. Modern balıksırtı tasarımı, temel bir kapı üzerinde şık bir dokunuş yaratır.


Kafes Ekranlar

Kafes ekranlar çok yönlüdür ve kurulumu kolaydır. Bir avlu etrafında yarı özel duvarlar yapmak veya bir sundurma veya güverte için bir destek olarak kullanılabilirler.

Tuğla
Mahremiyet çiti oluşturmak söz konusu olduğunda bir tuğla duvar klasik bir seçimdir. Çiçekler, çalılar ve su özelliği, avludaki tuğlayı yumuşatarak rahat bir açık hava sığınağı oluşturur.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli