Blog

Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ev satın almayı mı planlıyorsunuz? Sizi ve ailenizi uzun vadede mutlu edecek, sizin için doğru olan mülkü bulmanıza yardımcı olacak bu ipuçlarına göz atmalısınız.

Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayın Tarihi:   11.11.2021

Lokasyon
Ev satın alırken belki de en çok dikkat edilmesi gereken konu lokasyondur. Her zaman harika bir konum bir varlık olarak kalacaktır. Kötü bir evi çekici hale getirebilirsiniz ama kötü bir yeri daha güzel yapamazsınız, ancak iyi konumdaki mülkler karlı bir yatırım olacaktır. Sabahları kafeye yürüyerek mi gitmek istersiniz yoksa gürültülü komşularla uğraşmak zorunda kalmamayı mı tercih edersiniz? Aramaya başlamadan önce istekleriniz doğrultusunda araştırma yapmaktan çekinmeyin. Mümkünse evinizi alacağınız çevrede biraz zaman geçirin. Çevrede yürüyüşlere çıkın ve beğendiğiniz alanları bulduğunuzda, emlakçınıza bildirin. Bu bilgi, emlakçınızın, size uygun evi bulabilmesi için yardımcı olacaktır. Ayrıca işinizin yakınında size zaman ve ulaşım maliyetinden tasarruf sağlayacak bir yer bulmak daha iyidir.


Doğru Miktarda Alan

Hayalinizdeki evi bulmanın püf noktası, gerçekten ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu bilmekten geçer. Aileniz için çok küçük bir ev satın almak, alanı sürekli olarak yapılandırmaya neden olacaktır. Aynı şekilde, çok büyük bir mülk satın almak, yayılmanıza izin verecek, ancak büyük maliyetler ortaya çıkaracaktır. Mevcut yaşam durumunuzu göz önünde bulundurmanın yanı sıra geleceğe yönelik planlarınızı da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Yakın zamanda ailenize yeni üyeleri ekleyeceğinizi düşünüyorsanız, fazladan bir oda planlamalısınız.

Evin Yaşı
Bir ev satın alırken, mülkün yaşı önemli bir fark yaratır. Daha eski bir evin belirli bir çekiciliği olabilir, ancak bu tarz evler, daha fazla yükseltme, onarım ve iyileştirmeye ihtiyaç duyabilir. Daha eski bir ev satın almak istiyorsanız, gerekecek yenileme projeleri için zamanınızın ve bütçenizin yeterli olduğundan emin olmalısınız.


Altyapı

Bir ev satın alırken, göz önünde bulundurulması gereken çok önemli bir faktör, bölgedeki temel altyapıların erişilebilirliğidir. Bir ev satın almadan önce, basit ama olması gereken altyapıların mevcut olup olmadığını öğrenin.

İdeal Ev Tarzınız
Bir evin nasıl göründüğü, sizin ve diğer insanların bir mülk hakkında ilk fark ettiğiniz şeylerden birisidir. Bu nedenle kişiliğinize uyan bir ev tarzı bulmak kesinlikle çok önemlidir. Tek evler, bir mülkü tam özelliklerine göre özelleştirme özgürlüğü isteyenler için harika bir seçimdir. Apartman dairesinde yaşam, otel tarzı olanaklara erişmeye devam ederken kendi evine sahip olmak isteyenler içindir. Hangi yaşam tarzını tercih ettiğinizi öğrendikten sonra estetiğe odaklanabilirsiniz.

Bakım ve Onarım
İmzaları atmadan önce evin onarım ve tadilatlarını detaylı olarak kontrol etmelisiniz. Ev aletlerinin değiştirilmesi pahalı olabilir. Ev aletleri tercihinizi ve evdeki mevcut aletlerin yaşını göz önünde bulundurun. Bazı projelerin tamamlanması kolay olabilir fakat bazı projeler de daha fazla zaman ve para gerektirebilir. Ev üzerinde yapmak isteyebileceğiniz tadilat işleri için toplam masraf, satın alma fiyatını önemli ölçüde artırabilir. Satın alma sırasında evin yaşı ve durumu, onarım ve bakım maliyetlerini etkileyecektir bu nedenle evinizin bakım masraflarını bütçenize dahil etmelisiniz.


Yeşil Açık Alan

Bir ev sahibi için yeşil açık alan arzusunun olması doğaldır. Ayrıca ev alırken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktördür. Satın almadan önce çevreyi, ağaçları, diğer evleri ve manzarayı görmek için yerelde dolaşın. Evin etrafındaki yeşil ve açık ortam, sizin ve gelecekteki alıcılar için arzu edilebilirliğini büyük ölçüde etkileyebilir.

Okullar ve Kolejler
İyi bir okul veya kolejin yakınında bir ev satın almak sadece hayatınızı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sermaye büyümesi için daha iyi bir potansiyele sahip olur. Böyle bir alanda ev biraz daha pahalıya mal olsa da, ikinci el satış değerinin çok daha fazla olacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca, bir okulun veya kolejin yakınındaki ev hızlı bir şekilde kiralanır ve kirada kalır.


Mutfak Düzeni

Mutfağın düzeni, mekanın işlevinde rol oynar. Mutfakta toplanmak için çok zaman harcıyorsanız, daha açık bir mutfak düzeni düşünebilirsiniz. Sık yemek yapmıyorsanız, daha küçük veya kapalı bir mutfak sizin için yeterli olabilir.

Yatak Odaları
Her aile için ideal yatak odası sayısı değişecektir. Gelecekte ailenizi genişletmeyi planlıyorsanız, şu anda ihtiyacınız olandan daha fazla yatak odası olan bir ev düşünmelisiniz. Ekstra yatak odaları, misafir ağırlamak isteyen aileler için idealdir veya ofis alanı olarak da işlev görebilir. Kısa ve uzun vadede doğru satın alma işlemini yapmak için yatak odası alanını nasıl kullanmayı düşündüğünüzü dikkate almalısınız.

Banyolar
Bir evdeki banyo sayısı birçok ev sahibi için önemli bir faktör olabilir. Her banyoyu kaç kişinin kullanacağını düşünün. Her banyoda küvet mi yoksa duş mu olmasını tercih edersiniz? Her banyonun boyutu sizin için önemli mi? İhtiyaç halinde eve banyo ekleme imkanı var mı? gibi önemli soruları kendinize sormalısınız.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli