Blog

Dünya'daki En İyi 10 Mimari Yapı

Dünyanın dört bir yanından büyüleyici mimari yapılar, aynı zamanda en iyi binalar ve simge yapılar arasındadır. Neredeyse her kıtayı kapsayan 10 mimari hazineyi derledik.

Dünya'daki En İyi 10 Mimari Yapı

Yayın Tarihi:   05.03.2021

Dünyanın her yerinde içinde yaşadığımız yapıları tasarlayan ve inşa eden mimarlar vardır. Biçimleri ve işlevleri harmanlayarak, karmaşık ve çelişkili zorunlulukları dengelemeye çalışırlar. Tüm bunların ışığında dünyanın dört bir yanından büyüleyici mimari yapılar, aynı zamanda en iyi binalar ve simge yapılar arasındadır. Neredeyse her kıtayı kapsayan 10 mimari hazineyi derledik.
 

Sagrada Familia, Barselona, ​​İspanya
Sagrada Familia, belki de en çok ünlü İspanyol mimar Antoni Gaudi'ye olan bağlılığıyla tanınır. Gaudi'nin Gotik üslup yorumu, Art Nouveau'dan zarif eğrileri ve unsurları birleştirir. Sagrada Familia, Gaudi'nin şaheseriydi. Katedral, genellikle İspanya'daki siyasi kargaşa yıllarında ertelenen, uygun ve başlangıçlı inşaatlarla devam eden bir çalışma olmaya devam ediyor. Gaudi’nin, 2026’daki ölümünün yüzüncü yılı için projeyi zamanında tamamlama çabaları devam ediyor. Ziyaretçiler çoğu gün katedrali gezebiliyor.


Taj Mahal, Agra, Hindistan

Hindistan'ın en tanınmış kültürel simgesi, 17. yüzyılın ortalarında, Babür imparatoru Şah Cahan'ın eşi Mumtaz Mahal için süslü bir türbe kompleksi olarak inşa edildi. Hindistan'ın en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradesh'teki Agra'da bulunan Tac Mahal, tüm dünyadaki en saygın mimari şaheserlerden biridir. Kaleden, Tac Mahal'e giderken Tac Bahçesi ve Mumtaz Parkı'ndan geçmeden önce anıtsal Delhi Kapısı'nı ziyaret edebilirsiniz. Tapınağın dış bahçeleri fotoğraflar için harika yerlerdir.


Versay Sarayı, Versailles, Fransa

Versailles, 1682 ile 1789 arasında Fransız kraliyet ailesinin ana ikametgahıydı. Paris'in merkezinin yaklaşık 20 kilometre güneybatısında yer alan muhteşem bir saraydır. RER olarak bilinen Paris banliyö treni hizmetindeki C Hattı üzerinden kolayca erişilebiliyor ve birçok tur rotası mevcut. Görmek istediklerinizi keşfetmek için önceden plan yapmak isteyebilirsiniz. Öne çıkan özellikler arasında, tarihi koçların, sedanların ve kızakların olağanüstü koleksiyonunu görebileceğiniz bir kraliyet arabası turu yer alıyor.


Yasak
Şehir, Pekin, Çin (Forbidden City)
Çin Seddi ile birlikte Yasak Şehir, Çin'in en ünlü kültürel simgesidir. Ming ve Qing hanedanları döneminde imparatorluk sarayı olan Yasak Şehir, Çin tarihinde uzun süredir merkezi bir yer işgal etti. Kompleksin tamamı, sadece bir kısmı halka açık olan yaklaşık 1.000 ayrı binadan oluşmaktadır. Çin hükümetinin gerçek isim kayıt sistemine uymak için ziyaretçilerin önceden çevrimiçi bilet satın almaları gerekmektedir.


Solomon R. Guggenheim Müzesi, New York City, ABD

Guggenheim harika bir sanat müzesidir. Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanan ikonik bina, 20. yüzyılın en iyi mimari başarıları arasında yer almaktadır. Guggenheim’ın koleksiyonunda Empresyonist, Post-Empresyonist, erken Modern tarzların etkileyici örnekleri yer almaktadır. Kandinsky, Cézanne ve diğer ustaların eserleri sergileniyor. Yıl boyunca, çeşitli dönüşümlü ve özel sergiler, Guggenheim'ın sürekli olarak yeni ve heyecan verici bir şey sunduğu anlamına gelir.


Walt Disney Konser Salonu, Los Angeles, ABD

Paslanmaz çelik dış yüzey, hiçbir binanın haklı olarak yapmaması gereken şekillerde bükülüyor gibi görünüyor. 2004 yılında açılan Walt Disney Konser Salonu, hem Gehry’nin dış şaheseri hem de salonun iç akustiğiyle övgü topladı. Los Angeles’ın birinci sınıf sanat ve kültür bölgesine demir atmaya yardımcı olan Walt Disney Konser Salonu içinde ve çevresinde hayranlık uyandıracak pek çok şey vardır.


Sultan Ahmet Camii, İstanbul, Türkiye

1616'da tamamlanan İstanbul'daki Sultan Ahmet Camii, İslam ve Osmanlı mimarisinin dünyanın en güzel örneklerinden biridir. Altı minaresi, aşağıdaki hareketli sokakların üzerinde zarif bir şekilde yükseliyor. İç mekanda, sayısız seramik İznik çinisinden yapılmış zarif ve karmaşık İslam sanatıyla kaplı duvarlar ve sütunlar ile büyük yükselen kubbeler bulunuyor. Sultan Ahmet Camii'nin tarihi önemi, cazibesine katkıda bulunuyor ve mimari bir hazine olarak konumunu kesinlikle sağlamlaştırıyor.


Aziz Basil Katedrali, Moskova, Rusya

Aziz Basil Katedrali, Kızıl Meydan'ın bir ucunda Kremlin Duvarlarının dışında duruyor. Dünyadaki Rus Mimarisinin en güzel örneği olarak kabul edilmektedir. Gökyüzüne sıçrayan alevleri andırdığı söylenen katedralin ikonik soğan kubbeleri, Rusya'nın uluslararası alanda tanınan bir sembolüdür. Rusya'nın Russo-Kazan savaşlarında kazandığı zaferin anısına Çar Korkunç İvan'ın emriyle inşaat 1561'de tamamlandı. Yılın neredeyse her günü turlar düzenleniyor ve bu turlar 700 rubleye mal oluyor.


Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio de Janeiro, Brezilya

1931'de tamamlanan Kurtarıcı İsa Heykeli, New York Limanı'ndaki Özgürlük Heykeli ile yaklaşık aynı yükseklikte, kaideden taca 38 metre uzaklıkta duruyor. Copacabana ve Ipanema'dan çok uzak olmayan tepelerde kurulu Kurtarıcı İsa Heykeli, aşağıdaki hareketli Rio sokaklarına dikkatlice bakıyor. Gerçekten hayranlık uyandıran bazı görüşler için çıkabileceğiniz üsse kadar ulaşım mevcuttur. Rio’nun Kurtarıcı İsa Mesih'i tüm dünyada tanınan muhteşem bir kültür hazinesidir.


Büyük Djenné Camii, Djenné, Mali

Mali'deki Büyük Djenné Camii, Sudano-Sahel mimarisinin tartışmasız dünyanın en güzel örneğidir. Büyük Sahel bölgesinde duran cami, ötedeki engin çölü anımsatan kumtaşı renklerine ilham veriyor. Kerpiçten inşa edilen kayıtlar, bölgede 13. yüzyıla kadar uzanan bir caminin var olduğunu gösteriyor. Yıllar içinde yeniden inşa edilen ve genişletilen mevcut yapı, Batı Afrika'daki Fransız sömürge otoritelerinin tarihi tasarımı geri getirmeye çalıştığı 1907 yılına dayanıyor.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli