Blog

En İyi Ev Tasarım Planı için Öneriler

Evleri gezerken, oda düzenlerine göz atarken ve kendi evinizi inşa etmeyi hayal ederken, bir evde yaşama deneyimini bozabilecek yaygın tasarım kusurlarının farkında olmak yardımcı olur. İşte ortak tasarım tuzaklarından başarıyla kaçınan planlar.

En İyi Ev Tasarım Planı için Öneriler

Yayın Tarihi:   15.10.2021

1. Doğal akışı durduran ve eğlenirken darboğazlar yaratan oturma odaları gibi çıkmaz tek kullanımlık alanlar. Duvardaki bir kapı veya başka bir açıklık, geriye doğru ilerlemek zorunda kalmadan odanın içinde hareket etmenizi sağlar.

2. İç/dış mekan entegrasyonuna dikkat edin, örnek olarak korunaklı dış mekana veya arka bahçeye kolay bağlantılar gösterilebilir. Bir verandaya açılan uygun kapılar arayın: dış mekan bağlantısı, bir evin iyi havalarda genişlemesine, siteye ve manzaraya bağlanmasına izin verir ve bir hapishane gibi hissetmesini önler.

3. Bazı körelmiş, işlevsel olmayan ön sundurmalar oturmak için yeterince büyük değildir, bu nedenle istediğiniz planın mobilya yerleştirmeye izin vermek için en az 8 fit derinliğinde bir sundurma olduğundan emin olun.

4. Mutfak genellikle 'evin kalbi' olarak anılır ve yemek yeme ve dışarıya uzanan açık plan yaşam alanlarını kapsar. Aşırı büyük mutfak adaları kelimenin tam anlamıyla "odadaki fil" haline gelebilir, bu nedenle yemek yemek ve yemek hazırlamak için gerçekte ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu analiz edin: bir açık büfe ada için genellikle üç veya dört taburelik alan yeterlidir.

İşlevsel bir mutfak için tasarım öğeleri şunları içerir:

1.Çok amaçlı ada bankı
2.Bol dolap ve çekmeceli
3.Numaralandırılmamış tezgah alanları
4.Ekstra depolama özelliğine sahip kiler

5. Girişler, koridorlar ve büyük odalar çok büyük veya çok küçük olduğunda veya tavanları çok yüksek olduğunda ortaya çıkar. Her şey orantı ve pratiklik ile ilgili - bir kuyunun dibine girdiğinizi hissettiren iki katlı bir giriş, hoş bir varış sağlamaz ve israftır. Öte yandan, alçak tavanlar daha küçük odaları sıkışık hissettirebilir ve özellikle merdivenler içlerinde kayboluyormuş gibi göründüğünde üzücüdür. Bir merdiven, ilk adımı atmadan önce eğilmek istemenize neden olmamalıdır. Bu nedenle, oda yüksekliğinin oda boyutuyla orantılı olduğu ve merdivenin üzerinde çift yükseklikte bir tavan bulunan bir ışık kaynağı ve üst sahanlıkta bir pencere veya merdiven duvarında yüksek olduğu planlara bakın.

6. Yetersiz gün ışığı, çok az pencere veya sadece bir duvardaki pencereler sayesinde kamaşma ve mağara benzeri bir his ve odanın gömüldüğü hissi yaratır. Tek pencereli harika bir oda büyük bir hatadır! Sadece bir pencere ve harika bir odası olan bir ev satın almayın. Veya en az iki taraftan gün ışığının gelmesini sağlamak için bir pencere bölmesi oluşturmak için büyük odayı genişletmeyi düşünün. Duvar yıkama tavan pencereleri, bir odayı daha uzun ve daha geniş hissettirebilir.

7. Garajdan mutfağa rahat bir ilerleme arayın. Dolambaçlı yollar, yiyecek ve diğer malzemeleri taşımayı gereğinden fazla bir angarya haline getirir.

8: Heykel banyo veya "gemi" lavaboları çekici görünebilir, ancak çoğu zaman tezgah boşluğunu dolduran, temizlenmesi gereken çok sayıda kenarları ve çatlakları olacağını unutmayın. Tezgah alanını en üst düzeye çıkarmak için altına monte edilmiş lavaboları veya entegre lavaboları (yani tezgahın kendisine entegre edilmiş lavabolar) düşünün.
 
9. Banyoda, küvet ve duşların üzerindeki bazı ucuz sürgülü kapılar temizlik yerine klostrofobiye neden olabilir - dirseklerin zedelenmesinden bahsetmiyorum bile. Bunun yerine duş perdeleri kullanın veya küveti duşakabin ile değiştirin.
 
10. Gereksiz yere yüksek veya karmaşık çatı konfigürasyonlarına ve çok sayıda üçgen çatıya, çıkıntıya ve tümseklere sahip UPL'ler, zayıf mimari oranlara ve artan sızıntı potansiyeline neden olabilir. Daha basit silüetlere sahip planlar daha az zahmetli olacaktır.
 
11. Aileniz büyüdükçe ve ilgi alanlarınız genişledikçe, kesinlikle çok şey biriktireceksiniz! Verimli depolama, işlevsel bir evin kritik bir unsurudur. Gardıroplar, garajda entegre dolap ve çamaşırhane dahil olmak üzere ek yerleşik depolamayı düşünün ve çok fazla eşya depolayabilecek bir çatı alanınız olduğunu unutmayın! Bir çatı merdiveni ve çatı makasları ile büyük bir fark yaratabilir - Noel ağacının bir yerde saklanması gerekiyor!

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli