Blog

​Hayata Açık Konsepti ile DKY ON Kağıthane

Mimari konsept, bir projeyi başından sonuna kadar takip eden ve bitişte olduğu kadar başlangıçta da önemli kalan tek tutarlı unsurlardan biridir. Bir mimari konsept örneği olarak DKY ON Kağıthane projemizi gelin birlikte inceleyelim.

​Hayata Açık Konsepti ile DKY ON Kağıthane

Yayın Tarihi:   09.04.2021

Mimari Konsept Nedir?
Mimari kavramları düşündüğümüzde, aklımıza tasarım süreci boyunca değişmeyen soyut bir fikir gelir. Durum bu olmak zorunda değildir, bir kavram birçok faktöre bağlanabilir ve tasarım büyüdükçe gelişebilir.
Mimari kavramlar, tasarımcıların kendilerine sunulan tasarım durumuna yanıt verme yoludur. Fiziksel olmayan tasarım problemini fiziksel yapı ürününe çevirmenin bir yoludur. Her projenin kritik konuları, ana temaları veya sorunları olacaktır. Bununla birlikte bir binanın tasarlanmasına ilişkin genel konulara çeşitli şekillerde yaklaşılabilir.
Mimari konsept, tamamlanmış bina veya yapının anlamı ve sebebidir. Geliştirilecek ve gerçekleştirilecek tasarım sürecinin ilk kısmıdır. Çok çeşitli kaynaklardan gelebilir ve çok büyük miktarda varyasyon ve sonuç üretebilir.
 
Mimari Konsepte örnek olarak; yeniliğe, fikirlere, keşfetmeye, müziğe, harekete, teknolojiye, eğlenceye, tatlara, arkadaşlığa, doğaya ve paylaşmaya açık olan DKY ON Kağıthane projemizi gösterebiliriz.


Yeni ev, yeni kültür

Dünyadan ve ülkemizden tüm gayrimenkul konseptlerini, yaşam modellerini, kullanıcıların beklentilerini inceledik, araştırdık ve her biri kendi alanında uzman paydaşlarımızla birlikte ON adını verdiğimiz “hayata açık” bir yaşam platformu tasarladık. Teknoloji ile barışık, sosyalleşmeyi ve paylaşımı hayatın merkezine alan, en ince detayına kadar özenle tasarlanmış, ulaşılabilir ve sürdürülebilir bir platform.

“Mimari kalıpların dışında bir proje”
DKY ON Kağıthane, bizim için gerçekten ufuk açıcı bir proje…
DKY ON Projesi’nin “Hayata açık” felsefesi, Kağıthane Bölgesi’nin son 10 yılda geçirdiği değişim ve dönüşüme katkıda bulunacak bir önerme. Konut kavramını yeniden ele alan, konutu sadece barınma işleviyle değil içinde yaşayanlarla yeniden değerlendiren bir anlayış.
Biz de önümüze gelen bu projeye karşı duyduğumuz heyecanla bilindik mimari kalıpların dışına çıkıp konutu çevresiyle birlikte tasarlayarak kendi kendine yeten bir habitat şeklinde kurguladık. Proje üzerinde çalışırken DKY ON ’a dahil olan paydaşlarla, orada konut sahibi olmayı planlayan potansiyel ev sahipleriyle görüş alışverişinde bulunarak ortaya yepyeni bir yaşam platformu fikri koyduk. DKY ON projesi, konut anlayışını tamamen değiştirecek önerilerle hayata geçiyor. Biz de bu projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.
Murat AK
Mimar / Viva Mimarlık Kurucu Ortak


Yeniliğe açık

DKY ON Kağıthane projesi, yalnızca bir konut projesi olmaktan çok bir yaşam platformu olarak tasarlanmıştır. Toplamda 205 adet konut ve ofis biriminin yer aldığı projede sosyal alanlara ve peyzaja %60, ofis ve ticari hacimlere ise %29 oranında alan ayrılmıştır. DKY ON Kağıthane tasarlanırken ortak alanların değişebilir ve yeniden işlevlendirilebilir olmasına dikkat edilmiştir. Bu tasarım mantığı evlerin iç mekanlarında da kendini göstermektedir. 1+1,5 ve 2+1,5 daire tipleri iç düzenlemeleri ile farklı kullanımlar için farklı mekanlara dönüşebilmektedir. Bu da kullanıcıların evlerini tasarlarken olabildiğince özgür olmasını sağlamaktadır. DKY ON Kağıthane, bir konut projesinden beklenilen tüm olanakları bünyesinde barındırırken, sakinlerine yeni bir yaşam biçiminin kapılarını da aralamaktadır.


İç Mimari

“Yeni bir konut tipolojisi”
DKY ON Kağıthane projesinin ana fikri konut alanlarını küçük hacimler içinde akıllı bir şekilde organize edip geri kalan alanları potansiyel ev sahiplerinin ortak kullanımına sunmaktır. Dolayısıyla bu noktada konutların iç hacimlerini kullanım amaçlarına bağlı olarak akıllı ve değişken tasarladık. Konut dışı alanları da yine ev sahiplerinin hem kendilerini hem komşuluk ilişkilerini geliştirebilecekleri sosyal mekanlar şeklinde planladık. Evlerin iç mekan tasarımlarında farklı seçenekler sunarak ev sahiplerinin yaşayacakları mekanları kişiselleştirebilecekleri çözümler sunduk. Bu proje sayesinde biz de mesleki anlamda tüm yeteneklerimizi konuşturduk ve ortaya benzersiz bir konut tipolojisi çıkmasına katkıda bulunduk. Umarım içinde yaşayanlar da bizim kadar mutlu olur.
Tülay Tuğcu / İç Mimar

 
İşlevselliğe açık
DKY ON Kağıthane projesinin en önemli özelliklerinden biri de 1+1,5 ve 2+1,5 şeklinde tasarlanan dairelerin iç mekan özellikleri... DKY ON Kağıthane projesinde, daireler katlanabilir duvarlar, gizlenebilen yüzeyler ve yeniden işlevlendirilebilir alanlarla farklı ihtiyaçlara yönelik düzenleme olanağı sunuyor. DKY ON Kağıthane iç mimari ekibi tarafından farklı beğenilere göre tasarlanan dekorasyon önerileri sayesinde, tarzınıza uygun tasarım seçeneğini bulmak çok kolay.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli