Blog

Evinize Yepyeni Bir Görünüm Kazandıracak Dekorasyon İpuçları

Sade dekorasyonlar az zaman harcanması gerektiği anlamına gelmez. Dekorasyon süreçlerini olabildiğince basit tutarak minimal bir iç tasarım gerçekleştirilebilir. Düzenlemelerin dikkatli yapılması en büyük verimi sağlayacak önemli etkenlerdendir. Eşyaları kullanırken nefes alabilecekleri alanlar yaratılırsa iyi dekorasyonlar yapabilmek mümkün olacaktır.

Evinize Yepyeni Bir Görünüm Kazandıracak Dekorasyon İpuçları

Yayın Tarihi:   10.12.2020

Sade dekorasyonlar az zaman harcanması gerektiği anlamına gelmez. Dekorasyon süreçlerini olabildiğince basit tutarak minimal bir iç tasarım gerçekleştirilebilir. Düzenlemelerin dikkatli yapılması en büyük verimi sağlayacak önemli etkenlerdendir. Eşyaları kullanırken nefes alabilecekleri alanlar yaratılırsa iyi dekorasyonlar yapabilmek mümkün olacaktır.
 
Evinize yepyeni bir görünüm kazandıracak dekorasyon ipuçlarından bazıları;

Eşyaların Düzeni
Evinizdeki eşya sayısı çok fazlaysa ilk adımda her eşya için özel ve pratik bir yer bulabilirsiniz. Eğer sıkça kullanmadığınız eşyalara sahipseniz onları ayrı bir kutuya koyabilirsiniz. Böylece göz önünden kaldırmış olursunuz bu da sizi kalabalık ve göz yoran bir görüntüden kurtarır. Sıkça ihtiyacınız olan eşyaları ise kalabalıktan ayırın ve ulaşılması daha kolay olan yerlerde konumlandırın.
 
Oran
Dekorasyon konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de orantıdır. Küçük alanlarda büyük eşyalar yerleştirmek hareket alanınızı kısıtlayacağı gibi göz yorucu bir görünüm de ortaya çıkarır. Bu sebeple eşyaların birbirlerine ve bütüne olan orantılarının uyum içerisinde olması gerektiğini göz önünde bulundurarak eşya seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Ferahlık
Yaratacağınız dekorasyonda eşyalarınızı yeterli boşluklar bırakarak konumlandırmanız daha ferah bir alana sahip olmanızı sağlarken, dekorasyonunuzu da minimal bir görünüme kavuşturabilir. Oda duvarlarını serbest alanlar haline gelecek şekilde kullanmanız odanızın diğer özelliklerini belirginleştirmenizde size yardımcı olacaktır.
 
İşlevsellik
Dekore ettiğiniz alanı karışıklıktan uzak tutmak istiyorsanız; eşya seçimlerinde ihtiyaç dışı seçimler yapmaktan kaçının. Daha kullanışlı ve sürdürülebilir olan eşyalara yönelebilirsiniz.
 
Renkler
Dekorasyonunuz için önemli olan noktalardan birisi de seçeceğiniz renkler. Birlikte kullanacağınız renklerin birbirlerinden bağımsız olmaması ve aşırıya kaçan abartılı renklerden oluşmamasına dikkat edin. Karışık olmayan bir renk uyumluluğu için iki ya da üç renkten oluşan bir dekorasyon tercih edebilirsiniz. Dekorasyon konusunda sık fikir değiştirenlerden değilseniz seçeceğiniz renklerin tüm sezonlara olan uygunluğunu göz önünde bulundurarak daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz. Kullandığınız renklerde tercihen tek bir göz alıcı renk kullanıp yanına ekleyeceğiniz renkleri daha yumuşak ve soft renklerden seçebilirsiniz.
 
Denge
İstediğiniz dekorasyonda bir denge sağlamaksa buna simetrik nesneler kullanarak ulaşabilirsiniz. Dekorasyonunuzda simetrik nesneler kullanılabileceğiniz gibi asimetrik nesneleri de uyumlu bir şekilde kullanarak istediğiniz dengeyi sağlayabilirsiniz.
 
Dokular ve Desenler
Dekorasyonda kullanılan dokular alan derinliğini var ederler. Çeşitli dokuları duvar kağıtları ve mobilyalarda kullanabilirsiniz. İstenilen hareketli bir dekorasyon ise desen kullanımı devreye girmelidir. Çeşitli desenlere başvurmak canlı bir dekorasyon için etkili olacaktır. Desen kullanımındaki başarı farklı tarzlardaki desenleri bir arada çok sayıda kullanmamaktan geçer. Birçok deseni bir alanda ve bir arada kullanmak göze hitap etmeyebilir ve bir karmaşaya neden olabilir. Bu sebeple desen kullanımlarında yumuşak geçişler uygulayarak dengeli bir görünüm elde edilebilir. Desenleri sade materyallerle birlikte kullanmak dekorasyonu hem kullanılabilir kılar hem de ideal bir görünüm ortaya çıkarır.
 
Dekoratif Aksesuarlar
Farklı tasarımlara sahip vazolar, dekorasyonunuza güzel bir görünüm kazandırabilir. Vazo, dekoratif kâse, mumluk gibi aksesuarları belirli bir kompozisyon içinde kullanmak güzel bir görünüm sağlayacaktır. Halılar ve perdelerle renk uyumu sağlayabileceğiniz renkli ve desenli kırlentler dekorasyonunuza renk katacak şık detaylar oluşturabilir. Ayrıca yeni teknolojilerin imkân sağladığı LED ışıklı yazılar, tablolar, 3D aynalar ve aydınlatma ürünleri gibi tercihler de dekorasyonunuzun tamamlayıcı parçaları olabilir.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli