Blog

​Kaliteli ve Dayanıklı Mobilya Seçimi Nasıl Yapılır?

Dayanıklı mobilyalar bulmak ve bunu yaparken zamandan ve nakitten tasarruf etmek için ihtiyacınız olan kontrol listesini yazımızda bulabilirsiniz!

​Kaliteli ve Dayanıklı Mobilya Seçimi Nasıl Yapılır?

Yayın Tarihi:   17.09.2021

İyi ve düşük kaliteli mobilya arasındaki farkı nasıl anlarsınız?
Kaliteli mobilya, vidalanmış veya dübellenmiş bağlantılara sahip olacaktır. Köşelerde açılı olarak takılan takviye bloğu kullanılmalıdır. Çivilenmiş, zımbalanmış veya görünür yapıştırıcıya sahip olan bağlantılar düşük kaliteye işaret eder.
Kaliteli mobilya çerçeveleri zeminle aynı hizada duracaktır. Kötü kaliteli mobilyalar sallanacak, bükülecek veya gıcırdatacaktır.
Kaliteli bir mobilya parçası üzerindeki ahşap, çizilmeye karşı makul ölçüde dayanıklı olmalıdır, eğer kolayca ezilirse mobilya çok fazla kullanıma dayanmayacaktır. Bunu test etmek için, görünür bir çukur bırakıp bırakmadığını görmek için tırnağınızla açıkta olmayan bir alana bir çizgi çizmeyi deneyebilirsiniz.
Kaplama söz konusu olduğunda kaplamanın altındaki konstrüksiyon ya masif ahşap ya da iyi bir kontrplak olmalıdır. Ancak kaplamalar, yeniden cilalanabilecekleri sayısıyla sınırlıdır.
Çekmece veya masa gibi ahşaplarda, çok kaliteli parçalarda çekmeceler arasında ince ahşap levhalar bulunur. Bu paneller sadece içeriği korumakla kalmaz, aynı zamanda yapıların gücünü de geliştirir. Kaliteli parçalar, metal kaydırma rayları üzerinde kolayca açılıp kapanan çekmecelere ve fazla dışarı çekilmesini önlemek için stoplara sahip olacaktır. Ahşap sürgülü çekmeceler üzerindeki ahşap, genellikle düşük kalitenin bir göstergesidir.
Döşemeli mobilyaların kendinden zemin kaplaması, aynı kumaş kullanıldığında ortaya çıkar. Örneğin, koltuk minderinin üst kısmında kullanılan kumaşın aynısı, minderin oturduğu koltuğun altında da olacaktır. Parçalar kendinden döşemeli değilse, minderin altında kullanılan kumaş mobilya parçasıyla aynı renk ailesinden olmalıdır.


Ahşap türlerini bilin
Ahşap mobilyalar üç kategoriye ayrılır: masif ahşap, kaplamalar ve sunta veya kompozit ahşap.
Masif ahşap mobilyalar genellikle diğer türlerden daha pahalıdır ve harika görünür, ancak çizilmelere ve su halkalarına karşı hassas olabilir. Kaplamalar, birkaç ince daha kaliteli ahşap tabakasıyla kaplanmış ucuz bir ahşap tabana sahiptir. Daha ucuz çekirdek nedeniyle, kaplamalar masif ahşap parçalar kadar pahalı değildir. Sunta ve kompozit ahşap parçalar, temel olarak mobilya dünyasının artıkları olan odun hamuru, plastik ve reçine kombinasyonundan yapılır. Bunlar en ucuz ahşap mobilya türüdür ve iyi görünebilir, ancak onlarca yıl dayanmaz.
Kaliteli ahşap mobilyalar ya masif sert ahşaptan ya da en az 8 katmanı olan bir kontrplaktan yapılacaktır. Kaliteli parçalar, açıkta olmayan alanlarda bile çok az düğüme sahip olacaktır. Düğümler çatlamaya karşı hassastır. Bu nedenle çam gibi ağaçlar daha az tercih edilir. Düşük kaliteli mobilyalar genellikle ince kontrplak, sunta ve pres tahtasından yapılır.

 
Çekmeceleri ve dolapları kontrol edin
Çekmeceleri ve dolapları açın. Çekmecenin tamamen dışarı çekildiğinden, düzgün şekilde kilitlendiğinden ve ardından eşit şekilde kapandığından emin olun. Kapıların açık olduğundan emin olun, açık konumda kalın ve tekrar kapatın. Kolları ve düğmeleri kontrol edin. Sıkıca oturmalı ve sallanmamalı veya dönmemelidir.

Çivi ve yapıştırıcıdan kaçının
Yapıştırılmamış veya çivilenmemiş, uçlarında ve köşelerinde birleştirilmiş ahşabı arayın. İmalat dünyasında ahşap doğrama olarak bilinen bu parçalar daha serttir ve daha fazla ağırlık alabilir.


Renkler konusunda gerçekçi olun

Daha büyük ve daha pahalı parçalarınız için nötr renklere sadık kalın. Dekor parçaları için cesur renkleri tercih edin.

Yayları kontrol edin
Sert kanepelerden hoşlanıyorsanız, geleneksel sarmal yaylı bir kanepe arayın. Daha yumuşak bir his istiyorsanız, zikzak bobinlerle gidin. Satın almadan önce minderleri çıkarın ve kanepenin tabanına bastırın. Bobinler aşağı doğru itilmeli ve hemen yerine geri yaylanmalıdır.


Bacakları inceleyin

Bacaklar ağır, ahşap olmalı ve kanepe veya sandalye çerçevesine çivilenmemiş olmalıdır. Plastik, kauçuk veya metal ayaklar o kadar güzel görünmez, zemini yırtabilir ve iyi dayanmaz. Aynı şey çivilenmiş ahşap ayaklar için de geçerlidir.


Minderleri test edin
Her iki tarafta eşleşen çıkarılabilir bir örtü ile sağlam minderler arayın. Sert yastıklar zamanla daha iyi dayanır. Tamamen kaplı minderler, bir tarafı desenli ve düz beyaz veya ten rengi sırtlı olanlardan biraz daha pahalıdır, ancak birkaç ayda bir çevirebilirseniz daha uzun süre dayanır ve eşit şekilde giyilirler. Kolayca yıkanabilen çıkarılabilir kılıfları bulun.
Sandalyenin veya kanepenin çıkarılabilir koltuk minderleri varsa, fermuarlarını açın ve içine bakın. Köpük blok elyafla sarılmalıdır. Çok üst düzey olanlar muhtemelen koruyucu bir iç kapağa sahip olacaktır. Gevşek dolgu yastıkları birden fazla iç bölmeye sahip olmalıdır. Bu iç bölmeler dolgunun çökmesini engeller.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli