Blog

Çocuk Odası Tasarım Fikirleri

Çocuk odaları ve profesyonel dekorasyon ipuçlarından oluşan derlememizde, çocuğunuzun isteklerini ve gelecekteki ihtiyaçlarını belirlemenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Çocuk Odası Tasarım Fikirleri

Yayın Tarihi:   10.09.2021

Küçük çocuğunuzun oynaması ve büyümesi için bir alan yaratmak eğlenceli bir deneyim olabilir. Bununla birlikte, zorlayıcı da olabilir. İster sıfırdan başlayın, ister mevcut bir alanı iyileştirmeyi umuyor olun, burada sağlıklı bir ilham dozu bulacağınızdan emin olabilirsiniz!
 Basit Tutun
Çocuk odaları söz konusu olduğunda, daha azı genellikle daha fazladır. Basit dekoru ve mobilyaları minimumda tutarak, oynamak için daha fazla alan yaratacak ve çocuğunuz büyüdükçe kolayca güncellenebilecek nötr bir tuval sağlayacaksınız.
Bol miktarda açık zemin alanı sağlayarak, oyun zamanları için yeterli bir alan sağlamış olacaksınız. Zemin seviyesinde, ev çerçeveli bir yatak, oyun alanını iki katına çıkarır ve açık raflar, sevilen oyuncakların büyüleyici aksesuarlar olarak hizmet etmesini sağlar.

Yatak
Çocuğunuz için sağlam, sıcak ve rahat bir yatak seçin. 12 yaşından küçük çocuklarınız varsa, ranzalar en iyisidir. Saklama yatağı, tüm çocuklarınızın dağınıklığını uzak tutmak için başka bir akıllıca seçenektir. Diğer yatak odası mobilyaları arasında çocuğunuzun yaşına göre çalışma alanı, mini gardırop, ayarlanabilir raflar ve oyun alanı bulunmaktadır.

Çocuklara Uygun Bir Alan Tasarlayın
Rahat bir zemin yatağı ve küçük boy masa ve sandalye seti, geleneksel mobilyalara rahat bir alternatif sunarken, alçak çöp kutuları, açık raflar ve kolay erişilebilen kancalar, kişisel sorumluluğu ve bağımsız oyunu teşvik eder.
Kendinizi küçük çocuğunuzun yerine koyarak, sevimli olduğu kadar işlevsel olan bir alanı kolayca oluşturabilirsiniz.

Aydınlatma
Bir oda tasarlarken akılda tutulması gereken bir diğer önemli husus aydınlatmadır. Çekici şekillerde gelen ışıklar büyük bir hit. Bir çocuk odasına birden fazla aydınlatma türü eklediğinizden emin olun. Genel aydınlatma bir zorunluluktur, ancak bir okuma lambası da öyle. Hatta gecenin bir yarısında tuvaleti bulmalarına yardımcı olabilir. Gece lambası, başucu lambası, çalışma lambası önemli ışık kaynakları haline gelir.

Oyuna Odaklanın
Küçük çocuğunuzun seveceği bir oda yaratmak için en çok yapmayı sevdiği şeye odaklanmayı deneyin: oynayın!
Bir salıncak, bir top çukuru ve tuhaf bir çerçeveli karyolaya ile stilden ödün vermeden eğlenceye vurgu yapabilirsiniz. Çocuğunuzun en sevdiği eserleri sergileyebileceği bir kara tahta duvarı veya güncellenmesi kolay bir sanat galerisi düşünün. Yerleşik bir kaya tırmanışı duvarı veya ranza kaydırağı da harika seçenekler sunarak oyunu teşvik ederken yatmadan önceki tüm ekstra enerjiyi yakmaya yardımcı olur.

Büyülü Dokunuşlara Yer Verin
Çocuklar dünyayı yetişkinlerden farklı görür. Onlara ucuz peri ışıkları ve karanlıkta parlayan tavan yıldızları verin. Karşılığında ne alacağınıza şaşırabilirsiniz. Işıltılı peri ışıkları, rengarenk sirk bayrakları ve sevimli yıldız motifleri ile küçük sahibini gelip oynamaya davet ediyor.
Çoğu zanaat ve hobi mağazası, boyanın karanlıkta parlamasını sağlayan bir katkı maddesi satar. Çocuğunuzun tavanına yıldızlar ve ay ya da odanın kenarına bir şehir manzarası çizmeyi deneyin. Bu onları geceleri ışıkları kapatma konusunda heyecanlandıracaktır.

Çocuğunuzun Alanından En İyi Şekilde Yararlanın
Çocuğunuzun alanından en iyi şekilde yararlanmak mutlak bir gerekliliktir.
Resimlerin ve kartpostalların her zaman bir mantar panoya yapıştırılması gerekmez. Bir odada etkileşimli bir kenarlık oluşturmak için bunları bir pencerenin önündeki iplere asmayı veya duvar boyunca bir ipe kırpmayı deneyin.
Çıkarılabilir duvar çıkartmaları giderek daha uygun fiyatlı hale geliyor ve her gün desen ve stil çeşitliliği artıyor. Onlara geçici duvar dövmeleri deyin ve çocuğunuzun odasını daha sonra düzeltmeniz gerekmeyeceğini bildiğiniz bir şekilde dekore ederek eğlenmesine izin verin.

Depolamayı İkiye Katlayın
Çocuklarınızın düzenli kalmasına yardımcı olmak için her şeyi yüksekte tutun. Dolap deposu, banklar ve portmantolar, çocuklar onlara kolayca ulaşabilirse daha sık kullanılacaktır. Oyuncaklarını ve diğer eşyalarını gizlemek için birkaç kutu eklemeyi deneyin.
Dağınıklığı gidermek için kancalar, duvara asılı kitap rayları, yatak altı saklama kasaları ve yerleşik depolamalı mobilyalar depolama alanınızı ikiye katlayabilir.


Renklerle Oynayın

Bir çocuk odasını dekore etmek, evinizde yapabileceğiniz en eğlenceli şeylerden biridir. Duvar renkleriyle başlayalım. İzlere ve çizilmelere karşı daha dayanıklı bir tercih yapmak sizin için en iyi seçenektir.
Çocuklar rengi sever, ancak doğru olanı seçmek zor olabilir. Çocuğunuzun şu an sevdiği renkleri daha sonra da seveceğinin garantisi yoktur bu sebeple tüm odayı sadece birkaç yıl içinde yeniden boyama düşüncesi sizi korkutabilir. Uzun vadeli bir çözüm olarak, çocuğunuz yeni bir görünüme hazır olduğunda kolayca güncellenebilen temiz, nötr bir ortama renkli aksesuarlardan oluşan bir gökkuşağı sunarak akıllıca bir uzlaşma sunabilirsiniz.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli