Blog

Bahçe Düzenleme Önerileri

Bahçenizi düzenlemek ve dış mekanınızı elden geçirmek istiyorsanız sizin için bazı bahçe ve peyzaj fikirleri derledik. Alanınıza uygun olacak şekilde yapılan bahçe düzenlemeleri aynı zamanda mülkünüzün değerini de arttıracaktır.

Bahçe Düzenleme Önerileri

Yayın Tarihi:   24.12.2020

Bahçenizi düzenlemek ve dış mekanınızı elden geçirmek istiyorsanız sizin için bazı bahçe ve peyzaj fikirleri derledik. Alanınıza uygun olacak şekilde yapılan bahçe düzenlemeleri aynı zamanda mülkünüzün değerini de arttıracaktır.
 
Öncelikle bahçenin konumu, yönü ve görünümü ile ilgili bilgiler edinin. Bahçenizin bölümlerinin hangi saatlerde nasıl bir görünüme sahip olduğunu, hangi bölümlerin hangi saatlerde ışık ve güneş aldığını gözlemlemelisiniz. Bu sayede aklınızda alanı nasıl kullanacağınız hakkında daha net fikirler oluşacaktır. Bahçeler, açık havada vakit geçirmek, sebze-meyve yetiştirmek, yemek yeme alanı olarak kullanılmak gibi birçok seçenek için kullanım imkanı sunar, bu sebeple ilk olarak bahçenizi hangi amaçlarla kullanmak istediğinizi belirlemelisiniz.
Bu sorulara yanıt bulduğunuzda bahçenizi nasıl tam verimli kullanacağınızı da nasıl bir düzenleme yapmanız gerektiğini de biliyor olacaksınız.
 
Çimlerin şekillendirilmesi
Genel olarak bahçelerin büyük bir kısmını çimler kaplar. Bu sebeple çimlerinizin şekli de bahçenizin genel görünümü açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bahçelerde bulunan çimlerin dikdörtgen olma zorunluluğu yoktur, isteğinize bağlı olarak daire, kare, oval gibi şekillerde de deneyebilirsiniz.
 
Dikim planları
En iyi bahçe tasarımları, güzel, çiçekli bitkilerle dolu bir yapıyla başlar. Bu nedenle, sınırların sonlarında ve yol boyunca devam eden alanlarda yaprak dökmeyen çalıları kullanabilirsiniz. Daha büyük alanlar için küçük çalılar veya yaprak dökmeyen daha büyük bitkiler kullanılabilir. Geride kalan boşlukları da güzel çiçekleri olan 5 veya 6 farklı tür kullanarak tekrar eden modellerle doldurabilirsiniz. Bordür için bir metre ya da daha fazla derinlik uygun olacaktır. Bu boyut uzun ve kısa bitki türlerini bir arada kullanabilmek açısından size yeterli alanı sağlayacaktır.
 
Ağaçlar
Eğer yeterli büyüklükte bir alana sahipseniz olgun ağaçlar ile başlangıç yapabilirsiniz. Ağaçlar güneşin parlamasını bloke ederler ve ayrıca yer yer gölgeler oluştururlar, aynı zamanda salıncaklar, ışıklar veya süslemeler için de bir çapa görevi görebilirler. Aynı zamanda ağaçlar bahçe çevresinde hoşnut olmadığınız manzaraları, gürültüleri ve kirlilikleri de filtrelemede yardımcı olabilir.
 
Zemin düzenlemeleri
Bahçenizin zemininde kullanacağınız döşemenin stili, rengi ve döşeme biçimi bahçenize güçlü bir görünüm sağlar. Rastgele döşenmiş gri ve beyaz taşlar, düzenli bir şekilde döşenmiş siyah ve gümüş kaplamalar, modern ve şık görünümler için harika zeminler oluşturabilirler. Hayalini kurduğunuz bahçeye ulaşabilmek için zemin döşemeleriyle bahçenizde kullanacağınız bitkilerin uyum içinde olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin; gri veya beyaz taşlarla, mor ve beyaz çiçekler bir arada kullanılarak harika bir görünüm elde edilebilir. Sarı, kırmızı ve turuncu gibi sıcak ve güçlü renklerle birlikte gümüş kaplamalı döşemeler de güzel görüntüler ortaya çıkarabilir.
 
Mobilya kullanımları
Normale göre daha dar alanlarda katlanılabilir mobilyalar ve L şeklinde koltuklar şaşırtıcı derecede kompakt olabilir. Daha büyük alanlarda birbirlerine uyumlu olacak şekilde sandalyeler, kanepeler, oturma takımları ve masalar kullanılarak güzel bir dekorasyon elde edilebilir. Bunlara ek olarak günümüzde kullanımları artan, sallanan sandalyeler ve asılı koltukları da bahçe dekorasyonunuzun bir parçası haline getirmek için tercih edebilirsiniz. Ekstra rahatlık için dış mekan minderlerini kullanıp hem bahçenize bir aksesuar eklemiş olursunuz hem de oturmak için ekstra bir alan ortaya çıkar. Ayrıca bahçenizde uzun vakitler geçirebilmek için ısıtıcılar, ateş çukurları ve mangalları da tercih edebilirsiniz.
 
Aile bahçesi oluşturma
Bahçenizdeki alanı kullanırken gizli oyun alanları yaratabilirsiniz. Hem çocukların hem de yetişkinlerin tadını çıkarabileceği bahçe boyunca devam eden farklı noktalara oyun alanları oluşturun. Küçük alanlar için kum masalar veya çamur mutfak setleri daha geniş alanlar için ise kaydıraklar ve oyun odaları gibi dokunuşlar bahçenizi keyifli vakit geçirilebilecek bir aktivite alanına dönüştürebilir.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli