Blog

Peyzaj Kenarı Fikirleri

Peyzaj kenar malzemeleri için birçok seçenek vardır. Bahçe kenarı fikirleri için bu yazı size yol gösterebilir ve peyzajınız için en iyi ürünü seçmenize yardımcı olabilir.

Peyzaj Kenarı Fikirleri

Yayın Tarihi:   13.08.2021

Bazen peyzaj sınırı veya bahçe sınırı olarak da adlandırılan peyzaj kenarları, bir çimin belirli alanlarını tanımlamanın ve çok fazla para harcamadan ona bakımlı bir görünüm kazandırmanın bir yoludur.
Peyzaj kenarı, bahçenizin peyzajında ​​önemli bir rol oynar. Kenar düzeltmenin en yaygın amacı, yataklar ve çimleriniz arasında bir çizgi tanımlamaktır. Ayrıca çimlerinizin yataklarınızı işgal etmesini önlemeye yardımcı olur, toprağın ve malçların çimlerinize dökülmesini önler.
Kenar montajı basit bir projedir. Zemin yumuşak olmalı ve ıslanmamalı veya donmamalıdır. Çimin içine sığ bir hendek veya oluk açın ve kenarları kesim alanına yerleştirin. Bazı kenarlar zemine yerleştirilir veya zemine itilir. Plastik rulo ve metal kenarların kazıklarla sabitlenmesi gerekir.
En yaygın olan peyzaj kenar malzemeleri hakkında bazı bilgiler;


Peyzaj Kenar Çeşitleri

Taş

Taş, nasıl yerleştirdiğinize ve seçtiğiniz taşa bağlı olarak resmi veya rustik bir görünüm verebilir. Fieldstone size daha rustik bir görünüm verirken, kesme taş daha düzenli ve resmi bir görünüm sağlar. Bu aşamada taşın rengi de önemli bir rol oynar. Yatağınızdaki yeşilliklerinizle uyumlu veya kontrast oluşturan bir renk seçebilirsiniz. Ayrıca zaten bir peyzaj temanız varsa, duvarlar veya yürüyüşler için de aynı taşı kullanabilirsiniz.

Tuğla veya Beton
Bu tür kenarların montajı oldukça kolaydır ve birçok stil ve renk seçeneği mevcuttur. Tuğla veya beton peyzaj kenarları, peyzaj yataklarınıza daha resmi bir görünüm kazandırır. Testere dişi/zikzak deseninde prekast beton veya tuğla kullanımı tavsiye edilir.
 
Plastik
Plastik kenar, seçenekler arasındaki montajı en kolay ve ucuz olanıdır. Tek amacı, yatakları tanımlamak ve peyzaj malzemesini yerinde tutmaktır. Fakat eğer daha iyi görünecek ve daha dayanıklı bir kenar istiyorsanız daha pahalı bir plastik kenar markası seçebilirsiniz. Plastik peyzaj kenarları rulo veya dekoratif "çit" stillerinde mevcuttur.

Alüminyum Peyzaj Kenarı
Alüminyum kenarlar da çelik gibi daha dayanıklıdır ve neredeyse ömür boyu dayanır. Alüminyumun esnekliği, montajı çelik kenarlara göre çok daha kolay hale getirir. Bu esneklik sayesinde mükemmel kavisli yataklar ve ağaç halkaları oluşturabilirsiniz. Diğer bir avantajı da, çelik kenarların aksine korozyona uğramaması, boyayı yonttuğunuzda korozyon başlayacaktır.
 
Dekoratif Taş Kenar
Bu peyzaj kenarları, çok dayanıklı ve size doğal taş görünümü veren yüksek yoğunluklu polipropilenden yapılır. Kurulumu için herhangi bir kazma işlemi yapılmaz, parçalar birbirine kenetlenir ve kurulumu kolaylaştırır.

Çelik
Çelik kenar, plastikte dekoratif bir değer olmadığı için daha dayanıklı ve daha uzun ömürlüdür. Plastiğe kıyasla montajı çok daha zor değil ama daha pahalı.


Bambu Kenar

Bu tarz kenarlar, arka bahçenizin manzarasını vurgulamak için harika bir yoldur. Bambu kenar hafif, güçlü ve dayanıklıdır. Bambu, yaklaşık 3 yıl içinde tekrar büyüyen bir çim olduğu için çevre dostu olarak kabul edilir. Bu kenarı doğal, benekli veya düz bir renkte de seçebilirsiniz.


Peyzaj
Kenarlarının Faydaları
-Size daha temiz bir biçme ve düzeltme hattı sağlar
-Bir yol veya geçit tanımlar
-Kırpma ve ayıklama zamanından tasarruf sağlar
-Malçı ait olduğu yerde tutar
-İstilacı çim otlarının çiçek tarhlarına girmesini önlemek için kök bariyeri sağlar
-Çiçekleri ve çalıları gösterir
-Evi ve manzarayı tamamlar ve kontrast oluşturur
-Düz veya kavisli alanlara eşit kolaylıkla uyum sağlar

Kenar Bakımı
Kenar bakımı minimum düzeyde olmalıdır. Otları ve yabani otları uzak tutmak için zaman ayırın. İp düzelticiler ve elektrikli kenar düzelticiler, bu alanların iyi görünmesine yardımcı olabilir. Maça ve çapa gibi el aletleri de kenarların düzgün tutulmasına yardımcı olur.

DKY E-bülten

Satışı devam eden projelerimiz ve diğer yeniliklerle ilgili bilgi almak için, e-posta adresinizi bırakmanız yeterli